Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kriza në Siri: Asambleja e Përgjithshme e OKB-së do të votojë rezolutën
English

Kriza në Siri: Asambleja e Përgjithshme e OKB-së do të votojë rezolutën

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së duhet të votojë mbi një rezolutë që dënon Këshillin e Sigurimit për dështimin në ndalimin e dhunës në Siri.

Teksti nuk është ligjërisht detyrues por synon të rrisë presionin në këshillin për të ndërmarrë veprim.

Rusia dhe Kina kanë bllokuar përpjekjet në OKB-së për të vendosur sanksione kundër Damaskut.

Votimi pason dorëheqjen e të dërguarit të OKB -së dhe Lidhjes Arabe, Kofi Anan, si i dërguari i paqes, plan që dështoi për t'i dhënë fund gjakderdhjes.

Duke njoftuar vendimin e tij të enjten, zoti Annan tha se dhuna në rritje e kishte bërë punën e tij të pambrojtur, por ai ka treguar me gisht që dhe Këshilli i Sigurimit të OKB-së, kishte penguar konsensusin në veprim.

Korrespondentët thonë se vendimi i zotit Anan ishte një njohje e qartë se procesi politik kishte dështuar.

Aktivistët raportun vdekje në të gjithë vendin të enjten, duke përfshirë qytetin e madh të Sirisë, Aleppo, ku forcat qeveritare kanë qenë duke u përpjekur për të kërkuar fusha të konfiskuara nga ushtria e Lirë siriane (AMF).

Më shumë se 50 njerëz u tha se kanë vdekur në Hama, në jug të Aleppo.

Së paku 10 njerëz janë raportuar të vrarë kur mortaja goditi një kamp palestinez refugjatësh në Yarmouk, në skajin jugor të kryeqytetit, Damask. Të dyja palët fajësuan njëra-tjetrën për këtë incident.

Aktivistët thonë se më shumë se 20.000 njerëz, kryesisht civilë të paarmatosur - kanë vdekur në 17 muaj e trazirave.

KOMENTE