English

5 gjërat më kryesore që duhet të bëni kur keni shumë borxhe

Nëse ju jeni duke luftuar me borxhe të mëdhaja, iu duket sikur tërë bota ka rënë mbi kokën tuaj. Për vite të tëra, kredia ishte e lehtë për tu paguar por tani ajo është bërë tepër e tendosur, pasi jetojmë në një epokë të kursimit dhe është koha për të marrë punët tona me rregull dhe saktësi të menduar mirë.

Pesë strategjitë që ju mund të dëshironi të shmangni:

Këshilla e parë e ekspertëve në këtë fushë është për t'u siguruar që ju të mos e bëni më keq situatën tuaj duke bërë gabime të përbashkëta. Në mënyrë të veçantë përpiquni të shmangni:

1. Pagimin vetëm të pagesës minimale në borxhin tuaj, pasi kjo do të rezultojë në rritjen e shumës që ju keni borxh dhe problemet tuaja vetëm do të bëhet më keq.
2. Mbështetjen në miqtë dhe familjen, sepse kjo mund të dëmtojë marrëdhëniet me njerëzit më të rëndësishëm në jetën tuaj.
3. Këshilltarët e paskrupullt të kreditit ose tarifa e larta për të ndihmuar që ata premtojnë, por nuk i japin.
4. Përdorimin e kredive të reja me interes të lartë për të paguar kreditë e me normave të ulëta interesi, - ndërsa mund t'ju duket e lehtë që të bëni një pagesë por ajo në të vërtetë do të rrisë shumën që ju duhet të paguani më mbrapa.
5. Shmangni shpalljen e falimentimit - pasi kjo mund të ketë pasoja të përhershme dhe të rënda në të ardhmen tuaj financiar; shmangeni nëse keni mundësi, sidomos kur zgjidhja së borxhit mund të punojë për ju.

Zgjidhja e borxhit

Për shumë njerëz, duke punuar me një kompani të zgjidhjes së borxhit në fakt mund të jetë një zgjidhje e madhe. Ju ndoshta keni dëgjuar shumë prej këtyre reklamave kohët e fundit, por çfarë saktësisht do të bëjnë ata?

Zgjidhja e borxhit është procesi i negociatave me kreditorët për të marrë ato, për të falur një pjesë të madhe të borxhit tuaj të pasiguruar. Borxhi i pasiguruar përfshin kartat e kreditit dhe faturat mjekësore, por nuk përfshin hipotekat, kreditë auto, borxhin e studentëve dhe taksat. Pse një kompani kartë krediti do që të bëjë këtë?
E pra, nuk është nga bujaria e zemrës së tyre. Ata kanë bërë llogaritjet financiare dhe kanë konstatuar se ata e dinë mirë se ju do të paguani diçka dhe ata do të marrin prej jush se mos të marrin fare, pra më mirë pak se asgjë.

Kompanitë e zgjidhjes do të punojnë me konsumatorët individualë për të përcaktuar një sasi të arsyeshme mujore që ata të mund të përballojnë për të paguar kundrejt ngarkesës së tyre të borxhit. Individi e bën pagesën të përballueshme çdo muaj në një llogari të posaçme me qëllim, që këto fonde të grumbullohen, dhe kompania arrin marrëveshje me kreditorët për të negociuar një sasi të plotë dhe përfundimtare të zgjidhjes aktuale që ata do të marrin.

Zakonisht, këto kompani kanë marrëdhënie të shkëlqyera me kreditorët dhe janë negociuar në emër të mijëra njerëzve çdo ditë. Shuma e kursimeve që ata mund të marrin nga konsumatorët mund të jenë të rëndësishme.

Ndërsa çdo situatë është e ndryshme, kjo nuk është e pazakontë për kompanitë e zgjidhjes së borxhit për të negociuar reduktimin e më shumë se 50 për qind të shumës së papaguar, dhe për të ndihmuar të marrë borxhin nga konsumatorët e tyre të lirë në vetëm disa vjet.

Ka shumë agjenci borxh-zgjidhje, kështu ju të gjeni një kompani të ligjshme dhe të besueshme për të punuar me të.

Një mënyrë e madhe për të filluar është të vizitoni Shërbimet Elite financiare. Ato ofrojnë konsultim falas, asnjë-detyrim për të vlerësuar mundësitë tuaja. Pastaj, nëse keni zgjedhur për të vazhduar, ata do të zhvillojnë një plan që plotëson nevojat tuaja specifike dhe të negociojnë atë në emrin tuaj me kompanitë kartë-krediti. Sherbimet Elite financiare janë plotësisht në përputhje me të gjitha rregullat FTC dhe ata nuk ju vënë asnjë tarifë derin në arritjen e një zgjidhjeje.

KOMENTE