Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Shpërthen vullkani që ishte prej 1 shekulli në gjumë
English

Shpërthen vullkani që ishte prej 1 shekulli në gjumë

Një vullkan në Zelandë i cili ishte në gjendje gjumi për më shumë se një shekull ka shpërthyer, duke dërguar deri në rehirin e tij, duke ndërprerë fluturimet dhe mbylljen e rrugëve.

Mount Tongariro, një nga tre Vullkanet në qendër të ishullit të Veriut, u aktivizua vetëm pak kohe para mesnatës, dhe shkencëtarët u habitën pasi nuk kishin parë aktivitet sizmik të mjaftueshme në ditët e fundit që parashikonte një shpërthim.

Disa nga banorët lokalë përkohësisht u larguan nga shtëpitë e tyre, por zyrtarët nuk kanë urdhëruar një evakuim, në vend, por kanë këshilluar ata që preken nga retë e hirit të qëndrojnë në ambiente me dyer dhe dritare të mbyllura.

KOMENTE