Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Arkitekti i euros: Disa anëtëarë mund të largohen nga eurozona
English

Arkitekti i euros: Disa anëtëarë mund të largohen nga eurozona

Disa anëtarë të eurozonës mund të dalin nga euro pasi kriza e borxhit po vazhdon dhe mendohet të theksohet më tepër, shtë shprehur njëri prej arkitektëve të euros.

"Gjithçka flet në favor të shpëtimit të zonës euro", tha Otmar Issing, ish-shefi i ekonomistëve të Bankës Qendrore Evropiane.

"Sa shumë vende do të jenë në gjendje të qëndrojnë pjesë e zonës euro, mbetet për t'u parë." shtoi ai.

Mesazhi i tij vjen si BQE paralajmëroi mungesën e kreditimit në kuadër të rajonit.

Banka qendrore ka theksuarështë duke u kredituar përtej kufijve mes 17 vendeve që ndajnë euron, duke thënë se eurozona po bëhet gjithnjë e më shumë e fragmentuar.

BQE tha se kreditë ndër-kufitare në tregun e parasë gjatë natës kanë rënë në 40 për qind të totalit të kredive, nga 60 për qind në një periudhë të ngjashme të vitit të kaluar.

Një raport i kohëve të fundit nga Morgan Stanley është fokusuar në "Balkanisation" të sistemit bankar të eurozonës.

"Banka dhe ekipi i saj kanë nxjerrë në pah se si ekonomitë e dobëta të eurozonës - Spanja, Italia, Portugalia, Qipro, Greqia dhe Irlanda, kanë qenë të uritura në mënyrë progresive me kredi, por dhe se si bankat më të mëdha, të ekonomive më të forta të Gjermanisë dhe Francës kanë ndaluar kreditimin e tyre, tha Robert Peston redaktor i BBC-së për departamentin e biznesit.

KOMENTE