English

Libia, feston 1 vjetorin e lirësë së vendit pas regjimit të Muammar Gaddafit

Mijëra Libianë të entuziazmuar u mblodhën në Sheshin e Dëshmorit në Tripoli, për të festuar tranzicionin e parë paqësor të vendit në historinë e saj moderne.

Këshilli Kombëtar i i përkohshëm i Tranzicionit ka dorëzuar autoritetin për një asamble të zgjedhur rishtazi, gati një vit pas rrëzimit të Muammar Gaddafit.

Turmat festuan duke shënuar si kulmin e festës ndezje të shumta të fishekzjarreve, si dhe kënduan dhe vallëzuan në shesh.
1262

KOMENTE