Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ekonomia e eurozonës zvogëlohet me 0.2 për qind
English

Ekonomia e eurozonës zvogëlohet me 0.2 për qind

Ekonomia e eurozonës u tkurr 0.2% në tre muajt nga prilli deri në qershor në krahasim me tremujorin e mëparshëm.

Shifrat nga Eurostat që mbulojnë 17 vendet që përdorin euron janë ndjekur nga zero rritje krahasuar me tremujorin e mëparshëm.

Ekonomia më e madhe e Evropës, Gjermania, u rrit me 0.3 për qind në tremujorin e dytë, ndihmuar nga eksportet dhe konsumi vendas.

Franca njoftoi se ekonomia e saj kishte regjistruar zero rritje në periudhën, që shpresohej më tepër.
Ekonomia franceze kishte postuar edhe zero rritje në dy tremujorët e mëparshëm.

GDP mat shumën totale të mallrave dhe shërbimeve të prodhuara nga një ekonomi.

"Gjermania ka pohuar vetë në sajë të eksporteve në rritje në vendet jashtë eurozonës," tha Christian Schulz në Berenberg Bank.

"Është vështirë që një surprizë konsumi është rritur për shkak të papunësisë së ulët, pagat në rritje dhe një normë të ulët të inflacionit."

Ekonomitë e 27 anëtarëve të BE-së gjithashtu janë kontraktuar nga 0.2 për qind.

Midis kontraktimet më të mëdha të eurozonës së, GDP e Portugalisë u tkurr 1,2%, Qiproja regjistroi një tkurrje 0.8% dhe Italia ishte poshtë 0.7%.

Shifrat individuale nga Irlanda dhe Greqia nuk janë ende në dispozicion.

Rritja zero për tremujorin e parë do të thotë se eurozona ende nuk është në recesion në përkufizimin përgjithësisht të pranuara të dy tremujorëve të njëpasnjëshëm të rritjes negative, por mendimi për pjesën tjetër të vitit është i zymtë.

"Ajo që ne shohim është një rreth vicioz i shkurtimeve buxhetore, normat e larta të interesit në periferi dhe të borxhit sovran në rritje," tha Aline Schuiling në ABN Amro.

"Politikëbërësit po lëvizin shumë ngadalë. Ne presim një tjetër tkurrje në Q3".

Greqia, Spanja, Italia, Qipro dhe Portugalia, të cilat po marrin ndihmë nga fondet e lirimit evropiane, janë në recesion.

KOMENTE