Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Shpërthim i madh në qendër të Damaskut
English

Shpërthim i madh në qendër të Damaskut

Një shpërthim i madh ka ndodhur në afërsi të një kompleksi ushtarak në kryeqytetin sirian, Damask, pranë një hoteli të përdorur nga misioni vëzhgues i OKB-së.

TV shtetëror sirian njoftoi se tre persona ishin plagosur në këtë shpërthim, por që asnjëri prej tyre nuk ishin vëzhgues të OKB-së.

Objektivi i shpërthimit nuk ishte i qartë.

Më vonë të mërkurën, Organizata e Bashkëpunimit islamike (OIC) pritet të pezullojë anëtarësimin e Sirisë mbi dhunën në vazhdim.

57-anëtarët e, organizatës u takuan në qytetin saudit të Mekës, dhe pritet të miratojnë një deklaratë të paraqitur nga ministrat e anëtarëve të saj të huaj, pavarësisht kundërshtimeve nga Irani, aleatin e fundit rajonal të Sirisë.

Televizioni shtetëror tha se shpërthimi i së mërkurës ishte shkaktuar nga një bombë pranë një kamion karburanti në një park në afërsi të hotelit, por raporte të tjera sugjeruan se kishte qenë një mjet i improvizuar shpërthyes (IED).

Pamje nga Damask tregojnë një pendë të madhe të tymit që vinte nga zona në qendër të qytetit dhe ambulancat janë parë të nxitonin në atë drejtim. Automjete të OKB-së në parkun e makinave aty pranë ishin mbuluar nga pluhuri dhe mbeturinat.

Valerie Amos shefi humanitar i OKB-së është aktualisht në Siri për të hetuar mënyrën se si të marrë ndihma për civilët e kapur në luftime. Ajo dhe ekipi i saj nuk janë prekur nga shpërthimi.

KOMENTE