Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zbulimi më i ri përmes Google Earth
English

Zbulimi më i ri përmes Google Earth

Një shkencëtare amerikan ka zbuluar dy faqet të reja të mundshme piramidale në Egjipt, pasi kaloi 10 vjet duke studiuar Google Earth.
Studiuesja arkeologe Angela Micol ka piketuar dy zona përgjatë pellgut të Nilit, 90 milje larg, ku që të dyja kodrinat kanë një formë të pazakontë.
Një anë përfshin një pllajë të gjerë 620ft trekëndësh që është pothuajse tre herë sa madhësia e Piramidës së Madhe në Giza.

Ms Micol, e cila është e bazuar në Karolinën e Veriut, tani ka në plan të vizitojë faqet(pllajat)për të konfirmuar që ato vërtet janë vendndodhja e piramidave të lashta.

Nëse pllaja e gjetur aty, përfaqëson mbetjet e një piramidë të vërtetë, ky do të jetë zbulimi më i madh i bërë ndonjëherë.

Të dyja vendet janë të rëndësishme për shkak se pothuajse të gjitha piramidat e njohura ishin ndërtuar përreth Kajros.
Faqet e zonjës Micol janë shumë më në jug.
Ky nuk është zbulimi i parë arkeologjik i bërë në sajë të Google Earth - në maj të vitit të kaluar Egjiptologu Dr Sara Parcak identifikoi 17 piramidat e humbura.


Piramidat e Egjiptit
Piramidat janë ndërtuar së pari në Egjipt në shekullin e 28 si varre për Faraonët e vendit. Piramidat më të famshme egjiptiane janë ato që gjenden në Giza, në periferi të Kajros.
Struktura e madhe e tyre mori shumë vite dhe deri në 100.000 punëtorë për tu ndërtuar. Deri më sot ka 138 piramida të njohura në Egjipt.
2700BC - Piramida e parë e gurit, u ndërtua në Saqqara, vetëm në jug të Gizës, për faraonin Djoser.
2600BC - Piramida e Madhe e Gizës (Keopsit) është ndërtuar si një varr per Faraonin Khufu. 147 metra e lartë dhe peshon përafërsisht 6,500,000 ton, kjo është më e madhja e zbuluar ndonjëherë.
2575-2150BC - epoka e artë e piramidave. Qindra piramida u ndërtuan përreth Kajros.
Zbulimi i ri është i rëndësishëm për shkak se pothuajse të 138 piramidat të njohura janë të vendosura afër Kairos. Faqet piramidale të zonjës Micol janë shumë më në jug.

KOMENTE