Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Samaras: Greqia kërkon hapësirë ​​frymëmarrjeje
English

Samaras: Greqia kërkon "hapësirë ​​frymëmarrjeje"

Kryeministri i Greqisë, Antonis Samaras, ka bërë thirrje për më shumë kohë për të zbatuar shkurtimet e shpenzimeve të ashpra dhe reformave, përpara bisedimeve për shpëtimin e tij.

Z. Samaras tha për të përditshmen gjermane Bild se Greqia kërkon "hapësirë ​​frymëmarrjeje".

Ai do të takohet me Jean-Claude Juncker, kreu i Eurogrupit të Ministrave të financave të mëvonshme, dhe udhëheqësit francezë dhe gjermanë këtë javë.

Tema në diskutim është: nëse Greqia ka bërë mjaftueshëm për të marrë ndihmëne e saj të ardhshme 31.5bn euro apo jo?

Dështimi për të zhbllokuar fondet mund të çojë Greqinë në mosmarrjen e borxhit dhe daljen e saj nga euro.

Z. Samaras është nën presion për të treguar se Greqia mund të përmbushë angazhimin e saj për 11.5bn euro në shkurtim të shpenzimeve publike brenda dy vjetëve në mënyrë që të kualifikohen për të holla.

Në bisedimet me Z. Juncker, ai pritet të hedhë idenë se Greqisë ka nevojë për një afat 2 vjeçar.

KOMENTE