Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Gjermania inatoset me Greqinë
English

Gjermania inatoset me Greqinë

Greqia është paralajmëruar natën e kaluar se ajo ka shansin e fundit "për të shmangur falimentimin, pasi aleatja Angela Merkel bëri të qartë se asaj nuk i intereson nëse vendi del jashtë euros.
Ultimatumi u dha nga bosi i eurozonës Jean-Claude Juncker, pas një javë bisedimesh mbi fatin e monedhës së vetme.
Linja e vështirë nga Gjermania erdhi si Kryeministri grek Antonis Samaras kërkoi 2 vjet kohë për të vënë gjërat në vijë.
Ai është duke kërkuar dy vjet të tjera për të sjellë masat shtrënguese të cilat janë rënë dakord në këmbim për dy multi-miliardë paund bailouts nga Brukseli.
Por kjo do të thotë se shkurtimet nuk do të jenë në vend deri në vitin 2016, ndërkohëafati i rënë dakord ishte 2014.
Një paralajmërim i qartë se grekët nuk mund të presin më të holla nga kombi më i pasur në Evropë, erdhi nga Dr Michael Fuchs, nënkryetari i partisë CDU i zonjës Merkel.
Ai tha se një dalje greke nga monedha e vetme nuk do të ketë një ndikim të madh sepse ajo pritet gjerësisht.
Z. Samaras zhvilloi bisedime me z Junker në Athinë, duke u zotuar për të bërë atë që është e nevojshme për të trajtuar borxhet e vendit të tij.
Z. Juncker, kreu i financave të eurozonës së ministrave të grupit, vlerësoi "përpjekjet e jashtëzakonshme 'për të ulur deficitin, por tha se" prioritet numër një "ishte për të marrë financat publike të Greqisë.
Topi është në gjykatën greke - në fakt ky është shansi i fundit dhe qytetarët grekë duhet ta dini këtë, "tha ai.
Më parë zoti Samaras nisi një ofensivë me shtypin gjerman.
Në një intervistë me Zeitung Sueddeutsche, ai paralajmëroi se Greqia do të jetë në prag të shembjes, nëse nuk merr këstin e ardhshëm të ndihmës prej saj dakorduar në tetor. "Nëse ne nuk marrim atë Greqia falimenton" tha ai.

Por Dr Fuchs bëri të qartë se durimi gjerman i ka kaluar kufijtë. Ai paralajmëroi: "Unë nuk besoj se ka një shans për një plan të tretë, sepse votuesit tanë nuk janë me të vërtetë shumë të lumtur me të.
"Ne tashmë i kemi dhënë më shumë mundësi dhe kohë nga sa ishte planifikuar."
Ai argumentoi se argimi i Greqisë nga eurozona nuk do të ketë një ndikim të madh '' mbi kombet që mbeten, dhe sugjeroi se dhe zonja Merkel mbajti pikëpamje të ngjashme.
"Nëse Greqia do të largohet, unë nuk mendoj se kjo do të ketë një ndikim shumë të madh, sepse vendet janë të përgatitura.


KOMENTE