Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
17 civilëve në Afganistan u pritet koka
English

17 civilëve në Afganistan u pritet koka

Shtatëmbëdhjetë civilë u është prerë koka në Afganistan, thonë zyrtarët lokalë dhe 10 ushtarë afganë janë vrarë në një incident të veçantë.

Civilët vdiqën në Musa Qala, në provincën jugore të Helmandit natën e së dielës.

Të 10 ushtarët u vranë në të njëjtën krahinë, kur kryengritësit sulmuan një pikë kontrolli të sigurisë edhe të dielën.

Ndërkohë, një ushtar afgan raportohet se vrau dy ushtarë të huaj të hënën, në provincën lindore Laghman.

"17 fshatarëve lokalë, dy gra dhe 15 burra, iu pre koka nga persona të panjohur në rrethin Kajaki", tha Daud Ahmadi, një zëdhënës i provincës Helmand, për Agjencinë e lajmeve (AFP).

"Ne nuk e dimë kush ishte prapa vrasjeve në këtë kohë. Ne jemi duke hetuar", ka shtuar ai.
Nuk ishte një sulm i zakonshëm, në një nga postimet tona në rrethin Washir. Dhjetë ushtarë kanë vdekur në atë sulm", ishte Kol Mohammad Ismaiel Hotak, nënkryetari i trupit rajonal koordinues për ushtrinë afgane dhe të NATO-s të udhëhequr nga forcat e SHBA -së ka thënë AFP.

Por Daud Ahmadi tha AFP se sulmi ishte një "komplot i brendshëm". "Pesë të tjerë kanë shkuar me talebanët me armët e tyre," tha ai.

Të dy zyrtarët thanë se incidenti po hetohet.

KOMENTE