Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ndryshimi i stinëve në Saturn. Imazhe mahnitëse
English

Ndryshimi i stinëve në Saturn. Imazhe mahnitëse

NASA ka kthyer disa nga imazhet më mahnitëse të Saturnit me ngjyrë të vërtetë duke treguar planetin pezulluar në bukurinë e përjetshme.

Imazhet janë prodhuar nga anija hapsinore Cassini e NASA-s, e cila ka qenë rreth Saturnit për tetë vitet e fundit.
Titan është një nga trupat më të mëdhenj në sistemin diellor edhe në qoftë se ajo është 'vetëm' një hënë, ajo është më e madhe se planeti Mërkur.
Imazhet gjithashtu sjellin ndryshim në hemisferat veriore dhe jugore të Saturnit si ato kalojnë nga një sezon në tjetrin.
Titan në shumë aspekte, është hëna më e madhe e Saturnit.
Me atmosferën e tij të trashë, kimike dhe organike, Titan i ngjan një versioni të ngrirë të Tokës, disa miliardë vjet më parë, para se jeta filloi pompimin e oksigjenit në atmosferë tonë.

KOMENTE