English

Shpërthimi godet zonën e sigurisë në Damask

Një shpërthim ka goditur një zonë të Damaskut ku janë vendosur forca të mëdha të sigurisë ushtarake.
Shpërthimi ndodhi në zonën e Mehdi të qarkut Abu Remmaneh, sipas TV shtetëror dhe banorëve.

TV përshkroi shpërthimin - ku përfshin dy bomba - si "terrorizëm" dhe tha se katër persona ishin plagosur lehtë.

Rebelët dhe forcat qeveritare kanë qenë të përfshirë në një betejë të ashpër në Damask që nga korriku.

Ndërtesa e prekur ishte një bazë për zyrtarët e lartë por ishte bosh në atë kohë, thanë zyrtarët.

Media shtetërore më parë raportoi se një makinë bombë ka shpërthyer të shtunën në një periferi jugore të qytetit duke vrarë të paktën 15 njerëz.

Bomba, në rrethin Sbeneh, shkaktoi dëme të mëdha në ndërtesat pranë.

Ai goditi pranë një kampi palestinez të refugjatëve, në një lagje të varfër, ku ndjenjat anti-qeveritare janë tepër të forta.

Shpërthimet vijnë një ditë pasi i dërguari i ri i OKB-Ligës Arabe, Lakhdar Brahimi, mori postin e tij.

Sulmet me bomba në Damask dhe në qytetin më të madh Aleppo janë bërë gjithnjë e më të shpeshta në muajt e fundit.

Aktivistët e opozitës vlerësojnë se mbi 20,000 njerëz kanë vdekur në konfliktin më të gjerë që nga marsi 2011, dhe mbi një milion mendohet të jenë zhvendosur.

KOMENTE