Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
26 vjeçarja i pret kokën përdhunuesit dhe e hedh në sheshin e fshatit
English

26 vjeçarja i pret kokën përdhunuesit dhe e hedh në sheshin e fshatit

Turqi: Një vajzë 26 vjeçare ka vrarë përdhunuesin e saj dhe pastaj i ka prerë kokën dhe e hodhi atë në sheshin e fshatit.
Një dramë në provincën turke ka mbërthyer të gjithë vendin: Tani vajza Nevin Y’nin, kërcënon për të kryer vetëvrasje, nëse ata nuk mund të ndërpresin shtatzëninë e saj pasi ajo pret një fëmijë nga përdhunuesi. Është një rast i mprehtë në një vend ku qeveria synon të ndalojë abortin.

Krimi i nderit - Ajo vendosi të verë drejtësinë e saj. Me një akt brutal dhe drakonian ka larë hesapet me torturuesin e saj një herë e mirë. Ngjarja ka ndodhur në krahinën Isparta në Turqinë perëndimore. Ai e ka përdhunuar vajzën dhe gjithmonë e kërcënonte se do shpërndante fotot nudo të saj. Tani ajo kërcënon me vetëvrasje. Në Turqinë rurale, por edhe në qytetet e mëdha, ajo është ende një plagë e hapur nga "vrasjet për nder" të diskutueshme (në rritje të mprehtë që nga viti 2005, sipas statistikave): Familjet ndëshkojnë shkelësit e kurorës të dyshuar, gratë seksualisht janë të "çoroditura" dhe viktima të dhunës seksuale , duke i bërë ata të vrasin familjet e tyre, ose duke i detyruar ato të kryejnë vetëvrasje për të shmangur kaq shumë vite në burg për baballarët, bashkëshortët dhe vëllezërit, i quajtur ligji i nderit për të marrë hak për fyerjen. Arsyeja e vërtetë për këto vrasje nga gratë, nënat, motrat e bijat apo - për fat të keq - shpesh lidhen me paratë dhe jetesën e familjeve të përfshira.

Martirizimi i Nevin filloi një natë kur përdhunuesi i saj hyri në shtëpi dhe ishte i pamatur me egërsi dhe armë vdekjeprurëse mbi të. Që atëherë, njeriu e vizitonte atë një herë në javë, duke e detyruar atë për të bërë seks çdo kohë.
Derisa ajo mori vendimin që bëri.

KOMENTE