Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Pakistan. Sulm me bombë në makinën kosullore amerikane
English

Pakistan. Sulm me bombë në makinën kosullore amerikane

Të paktën tre persona kanë vdekur në një shpërthim bombe vetëvrasëse që goditi një automjet konsullor amerikan në qytetin veri-perëndimor të Pakistanit Peshawar.

Zyrtarët amerikanë thanë se askush nuk u vra nga konsullata amerikane, por që dy punonjës nga SHBA dhe dy punonjës pakistanezë u plagosën.

Më herët ministri pakistanez provincial informoi se dy amerikanë kishin vdekur.

Të paktën 19 vetë u plagosën kur sulmuesi përplasi një makinë të ngarkuar me eksploziv.

Peshawar është i vendosur pranë zonave të paqëndrueshme fisnore në kufi me Afganistanin.

Militantët talibanët dhe të al-Kaedës operojnë në zonë dhe qyteti ka qenë shpesh në shënjestër të shpërthimeve në vitet e fundit.

Të paktën tre njerëz vdiqën në sulminme bombë të ditës së heënë tha policia. Asnjë grup nuk ka marrë ende përgjegjësinë.

KOMENTE