English

Zgjodhi kombëtaren shqiptare, por Federata zvicerane e dënon 16 vjeçarin

Ne e njohim shumë më mirë se ju Federatën dhe shtetin tonë!
Por n.q.s dëshiron të jesh " Shqiponjë kuq e zi" nuk të ndalon askush:

Dardan Maksutaj 16 vjeç, luan me një ndër ekipet më të mira të historise se futbollit Zvicerian. Federatat Zviceriane e kerkon me ngulm, por ai nuk ka pranuar të luajë më, perseri federata i ka derguar kërkese tani te luajë me U17 por me U19 dhe e njejta pergjigje :

" Kam lindur në Kosove, në venat e mia kam gjak SHQIPTARI. Zvicra me beri futbollist dhe po i sherbej ekipit tim Young Boys, por tani dua ose me Shqiperinë ose me asnjë kombëtare.
N.q.s gjyshërit e mi kane vdekur për të mbrojtur Kosovën dhe Shqiperinë, une nuk do te luftoj me armë por me futboll.
Jam krenar qe jam bir Shqipetari.... "

Vetem pasi refuzoi 2 herë federaten Zviceriane dhe shume favorizime nga ata, ne gjurmet e tij u vendos federata jonë e "korruptuar" dhe sot ai është pjese e kombëtares.

Menjehere pasi zhvilloi ndeshjen e tij të parë dhe mori pasaportën Shqiptare, Maksutaj u DENUA NGA FEDERATA ZVICERIANE DHE KLUBI YOUNG BOYS ME PLOT 8 JAVE PEZULLIM !

" I kam treguar Zvicrës se nuk do të luaj kurrë për ta dhe edhe 100 vjet (nëse jetoj), do të luaj për Shqipërinë. Dhe, për këtë gjë, ata më kanë dënuar. Nuk kam luajtur për plot tetë ndeshje, – theksoi Dardani. – Kam qenë më i miri në stërvitje, por ata nuk më futnin në lojë. E gjithë kjo vetëm se u kam treguar se jam krenar që jam SHQIPTAR dhe që dua të luaj për kombin tim, pasi e dua shumë.”

KOMENTE