Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Viktima me kancer, nga sulmet e 11 shtatorit, do të kenë trajtim falas
English

Viktima me kancer, nga sulmet e 11 shtatorit, do të kenë trajtim falas

So populli amerikan përkujton viktimat e sulmeve të 11 shtatorit të vitit 2001. Qeveria federale amerikane ka shtuar rreth 50 lloje të kancerit në listën e sëmundjeve që do të mbulohen nga një program trajtimi 9/11 i shëndetësisë.

Vendimi i jep 70.000 punëtorëve të mbijetuarve të shërbimit të urgjencës dhe të mbijetuarve të tjerë kujdesje shëndetsore pa pagesë.

Instituti Kombëtar për Sigurinë në Punë njoftoi ndryshimin në prag të përvjetorit të sulmeve të 11 shtatorit.

1.000 vdekje kanë qenë të lidhura me sëmundje të shkaktuara nga pluhuri toksik të lëshuara nga rrënojat në Ground Zero.

Punëtorët e ndërtimit, punëtorët e emergjencës, pastrues zyre dhe të tjerët të gjithë u sëmurën në dekadën pas sulmeve.

Projeti përfshin kancerat e mushkërive, kolorektal, gjirit, fshikëzës së urinës, leukemisë, melanoma dhe të gjitha kanceret e fëmijërisë.

Mbulimi mjekësor vjen nën Zadroga 9/11 Aktin iShëndetit dhe Kompensimit, i cili u nënshkrua në ligj nga Presidenti Barack Obama vitin e kaluar.

Deri tani, shumica e kompensimit shëndetësor ishte për sëmundje të frymëmarrjes të lidhura me pluhurin toksik dhe tymin nga kullat e rëna.

John Howard, administratori i Programit shëndetsor të World Trade Center tha se shpallja e së hënës shënoi "një hap të rëndësishëm në përpjekjet për të siguruar trajtimin e nevojshme dhe përkujdesjen e të sëmurëve nga ky shkak.

Kryetari Michael Bloomberg i New York City tha në një deklaratë se vendimi do të "vazhdojë për të siguruar ata të cilët janë bërë të sëmurë për shkak të sulmeve monstruoze në 9/11 të marrin kujdes mjekësor pasi e meritojnë".

KOMENTE