Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Jose Manuel Barroso: Të krijohet federatë demokratike e shteteve
English

Jose Manuel Barroso: Të krijohet federatë demokratike e shteteve

Presidenti i Komisionit BE, Jose Manuel Barroso i ka bërë thirrje BE të krijohet një "federatë kombëtare të shteteve".

Duke iu drejtuar parlamentit BE-së në Strasburg, Barroso tha se një veprim i tillë ishte i domosdoshëm për të luftuar krizën ekonomike të kontinentit.

Ai tha se besonte se Greqia do të jetë në gjendje për të qëndruar në eurozonë nëse ajo i qëndron angazhimeve të saj.

Barroso ka vendosur edhe planet për një mekanizëm të vetëm mbikëqyrës për të gjitha bankat në eurozonë.

Ai e quajti këtë plan një hap të madh ... hapat rritin bashkimin bankar.

Banka Qendrore Evropiane do të ketë kompetenca shumë më të madhe për mbikqyrjen dhe rregullimin e 6.000 bankave të Evropës sipas planit.

Barroso tha se ai nuk ishte duke bërë thirrje për një "superstate", por "një federatë demokratike të shteteve që mund të trajtojnë problemet tona të përbashkëta, përmes ndarjes së sovranitetit".

"Krijimi i kësaj federate ... përfundimisht do të kërkojë një marrëveshje të re," tha zoti Barroso.

Paaftësia e qeverive deri tani për t'iu përgjigjur në mënyrë efektive për zhvillimet ekonomike ishte "duke nxitur populizmin dhe ekstremizmin në Evropë dhe gjithashtu diku tjetër", shtoi ai.

Sindikata bankare do të jetë një hap i madh i parë në krijimin e bashkimit të ngushtë brenda eurozonës.

Britania nuk do të marri pjesë, por mbështet idenë e një mbikëqyrësi të vetëm për eurozonën, për aq kohë sa ajo nuk prek integritetin e tregut të gjerë të BE shton ai.

KOMENTE