English

Sulmohet ambasada e SHBA në Jemen. Disa të plagosur

Protestuesit e zemëruar nga një film anti-Islam i bërë në SHBA kanë sulmuar bazën e ambasadës amerikane në kryeqytetin jemenas, Sanaa.

Policia qëlloi në ajër në përpjekje për të mbajtur mbrapa turmat, por dështoi për t'i parandaluar ato, duke sjellë afrimin e tyre në kompleks dhe vendosjen e zjarrit të automjeteve.
Raportohet se disa persona janë plagosur.

Të martën, ambasadori amerikan në Libi u vra në një zjarr që nisi pas sulmit në konsullatën amerikane në Bengazi.

Forcat e sigurisë në Sanaa përdorën gaz lotsjellës, hedhje uji dhe zjarr për të përzënë mbrapa protestuesit.

Ata kanë rifituar kontrollin e kompleksit Sanaa, por protestat vazhdojnë jashtë.

Zyrtarët amerikanë thanë se ata kishin hetuar nëse sulmi në Libi ishte i planifikuar, duke përmendur dyshime se një grup militant xhihadist mund të ketë koordinuar dhunën.

Ambasadori amerikan Christopher J Stevens, i cili besohet të ketë vdekur nga mbytja si shkak i tymit dhe tre të tjerë nga stafi vdiqën në atë sulm.

KOMENTE