Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zëvendëspresidenti i Kinës Xi Jinping, shfaqet në publik pas një mungese
English

Zëvendëspresidenti i Kinës Xi Jinping, shfaqet në publik pas një mungese

Zëvendëspresidenti kinez Xi Jinping u shfaq në publik për herë të parë në dy javë.

Z. XI, i cili pritet të bëhet lideri i ardhshëm i Kinës, mori pjesë në një ngjarje të shtunën, për të shënuar ditën e shkencës kombëtare, njoftoi agjencia Xinhua.

Asnjë shpjegim zyrtar nuk është dhënë për mungesën e tij, i cili kishte ngjallur spekullime.

Ka pasur thashetheme rreth gjendjes së tij shëndetësore dhe sugjerimet e pushtetit luftojn brenda partisë Komuniste.

Megjithatë, në agjencinë zyrtare të lajmeve të Kinës të shtunën u realizua një raport i shkurtër i vizitës së z XI-së në Universitetin Bujqësor të Kinës në Pekin me një fotografi që tregon zëvendës-presidentin e qeshur dhe duke ecur me zyrtarë të tjerë.

Z. XI, 59, anuloi disa takime me zyrtarët e huaj, duke përfshirë dhe Sekretaren e Shtetit amerikan Hillari Klinton.

Të enjten, zoti XI cito në mediat shtetërore për herë të parë në 12 ditë, duke shprehur ngushëllimet për vdekjen e një ish gjenerali.

Gjatë mungesës së tij, kërkimet për emrin e z xi në Kinë si në faqet Twitter Weibo mikro-Blogging janë bllokuar.

Ai pritet që të ketë sukses ne Presidenti Hu Jintao si udhëheqës i Partisë Komuniste në një takim vendimtar që do të mbahet muajin e ardhshëm.

Rishfaqja z XI duket projektuar për t'i dhënë fund spekulimeve të ethshme.

Udhëheqësi i tranzicionit të Kinës deri tani duket në udhë të mbarë.

KOMENTE