Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Maqedonia kërcënon 4 shkollat për vendosjen e emrave shqiptarë
English

Maqedonia kërcënon 4 shkollat për vendosjen e emrave shqiptarë

Ministri urdhëron katër shkolla shqiptare në një pjesë të kryeqytetit të Maqedonisë të heqin emrat e rinj shqiptarë të vendosura dy javë më parë dhe t'i zëvendësojnë me emrat që kanë qënë për shkak se ata janë të paligjshëm.
Të katër shkollat qëndrojnë në zonat kryesisht shqiptare, të kryeqytetit maqedonas, por aktualisht janë të emëruar me emra të heronjve maqedonas.

Pançe Kralev, Ministri i Arsimit ka kërcënuar se do të ngrejë padi në qoftë se komuna e Çairit në Shkup dështon për të hequr pllakat, që i ka vënë dy javë më parë.

"Masa e parë është që të ngrejë padi për veprën ... pas kësaj, në qoftë se ata nuk bëjnë asgjë, ne kemi mekanizma të tjerë në dispozicion, "paralajmëroi Kralev të enjten, pa specifikuar atë që ai e kishte në mendje.

Kralev tha se ai mbetet optimist se problemi mund të zgjidhet me marrëveshje dhe se policia nuk do të jetë e nevojshme për të hequr pllakat e kontestuara.

Shkolla "Cvetan Dimov", u zëvendësua me emrin "Hasan Prishtina", ndërsa "Rajko Zinzifov" u bë "Ismail Qemali", "Nikolla Vapcarov" u bë "Imri Elezi" dhe "Jane Sandanski" u bë "Jashar Beu".

Kryetari i zonës së Çair, Izet Mexhiti tha se ata kanë vepruar në mënyrë të njëanshme, pasi u bë e qartë se ministria, e drejtuar nga një etnike maqedonase, nuk do të lejojë që ata të riemërtojnë shkollat.

Grindjet mbi emrat e shkollave janë pjesë e një konflikti të vazhdueshëm mbi simbolet kryesore në mes të Maqedonisë në pushtet me partinë VMRO-DPMNE dhe partneri i saj shqiptar, Bashkimi Demokratik për Integrim, BDI.

Tensionet u rritën pasi VMRO-DPMNE vuri para parlamentit një projekt-ligj të ri që rriste të drejtat dhe privilegjet e anëtarëve të ushtrisë maqedonase të cilët luftuan në vitin 2001.

Pikë kyçe për BDI ishte se ligji nuk përfshin ish-luftëtarët shqiptarë të cilëve ish-udhëheqësit tani dominojnë BDI. Ata kanë kërcënuar se do të lënë qeverinë nëse ligji, kalon tashmë në parlament.

BDI kohët e fundit u përgjigj me një tjetër lëvizje provokative, kur ministrat e saj të qeverisë kënduan himnin kombëtar shqiptar, dhe jo himnin maqedonas, në hapjen e një shkolle të re në fshatin Xhepçisht pranë qytetit perëndimor kryesisht shqiptar të Tetovës.

KOMENTE