English

Leon Paneta takon zëvendëspresidentin e Kinës, në Pekin

Zëvendës presidenti i Kinës Xi Jinping, ka takuar Sekretarin e Mbrojtjes amerikane Leon Paneta në Pekin, në mbledhjen e tij të parë të rëndësishme pas një mungese dy-javore.

Mungesa e pashpjegueshme Z. XI-së nga thashethemet publike ka thënë si arsye se ai ka qënë me shëndet jo të mirë dhe një luftë politike.

Ai pritet të bëhet shefi dhe presidenti i ardhshëm i Kinës Komuniste.

Vendi do të mbajë një kongres të rëndësishëm të partisë në javët e ardhshme që do të sjellë ndryshime të mëdha në nivelet e larta të udhëheqjes.

Megjithatë, asnjë datë nuk është caktuar për mbledhjen, por ajo do të zhvillohet shumë afër.

Z. Panetta është në Pekin për bisedime me homologun e tij dhe liderët më të lartë kinezë, si pjesë e një turneu të Azisë që përfshin gjithashtu Japoninë dhe Zelandën e Re.

Kjo është vizita e tij e parë në Kinë si shef i Pentagonit.

Z. XI, i shoqëruar nga zyrtarë ushtarakë, tha se vizita e tij do të ndihmojë në avancimin e mëtejshëm të marrëdhënieve ndër-shtetërore dhe ushtarake në mes të dy vendeve tona ".

"Unë sinqerisht dëshiroj që vizita juaj do të jetë një sukses i mirë," tha zoti Xi.

Z. Paneta, i cili u takua me homologun e tij kinez Liang Guanglie të martën, ka bërë thirrje për kontakt të afër ushtarak mes SHBA-së dhe Kinës.

"Çelësi është të kemi ndërveprime të nivelit të lartë, dhe ne jemi të angazhuar për të reduktuar potencialin e llogaritjes së gabuar, dhe për të rritur të kuptuarit e vërtetë dhe për të zgjeruar besimin midis vendeve tona," tha ai.

KOMENTE