Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Google Search dhe Gmail janë çensuruar në Iran
English

Google Search dhe Gmail janë çensuruar në Iran

Irani ka kufizuar shërbimin e Google-mail, Gmail, dhe search engine, duke penguar iranianët në shumë vende perëndimore.

Veprim i fundit përkon me protesta në të gjithë botën myslimane - duke përfshirë disa në Teheran - kundër një film anti-islamik postuar në YouTube video-sharing Google site.

Një zëvendës ministër qeveritar njoftoi ndalimin të dielën përmes televizionit shtetëror.

"Google dhe Gmail do të filtrohen në mbarë vendin, dhe do të mbeten të filtruar deri në një njoftim tjetër", tha Abdul Samad Khoramabadi, një këshilltar i prokurorisë, publikut.

Njoftimi u dërgohet edhe si një mesazh me tekst në telefonat mobil.

Versioni i pasiguruar search engine, i cili është shumë më i lehtë për të përgjuar mbetet i arritshëm.

BBC Persian Shërbimi thotë: "faqja Google search është i arritshëm, por nuk funksionon siç duhet. Shërbimet e Google të cilat kanë nevojë për lidhje të sigurta SSL [Secure Sockets Layer] janë të paarritshme në Iran.

"Çdo përpjekje për të marrë qasje në këto shërbime i çon përdoruesit në një fazë të pafund pritjeje dhe në fund nuk marrin asgjë."

Përdoruesit mund të hyjnë në llogaritë e Gmail duke përdorur rrjetet virtuale private (VPN), të cilat lejojnë web surfing.

Shumë iranianë tashmë përdorin VPN për të anashkaluar kufizimet e qeverisë në faqet e tjera të internetit të bllokuara tha Mahmood Tajali Mehr, një iranian konsulent i telekomunikacionit që jeton në Gjermani.

"Ky është vetëm një veprim nga ana e vetadministrimit iranian drejt një intranet i ashtuquajturës mbarëkombëtar, për të kontrolluar të gjithë trafikun nga jashtë, dhe autoritetet janë duke thënë se do të zbatohet rreth tre vjet.

"Çdo fëmijë shkolle tashmë e di se si duhet të anashkalojë kufizimet duke përdorur VPN, dhe kjo është shumë e zakonshme në Iran".

KOMENTE