Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Greqia goditet nga greva e përgjithshme, kundër planit të kursimit
English

Greqia goditet nga greva e përgjithshme, kundër planit të kursimit

Greqia u përball me një grevë të përgjithshme paralizuese të mërkurën si sindikatat kanë dalë në rrugë për të protestuar në një raund të ri të shkurtimeve të thella të kursimit që vijnë në muajin e ardhshëm për të zhbllokuar kredinë vitale BE-FMN.
 
Grevat priten të sjellin vendin në një qëndrim, duke ndërprerë fluturimet, tragetet në port, ndaljen e shërbimeve me tren dhe mbylljen e sektorit publik grek, duke përfshirë muzeumet.
 
Tregtarët kanë bërë thirrje për të mbyllur biznesin e tyre për këtë ditë.
 
Kjo është greva e tretë e përgjithshme këtë vit, së pari për të testuar vendosmërinë e qeverisë së koalicionit që mori përsipër në qershor për të mbajtur vendin larg nga recesioni në eurozonë dhe se si ajo nxiton për të finalizuar një paketë shkurtimesh shtesë.
 
Edhe 2 bilion € duhet të jenë taksat nën masa shtrënguese, të cilat do të ndikojnë në mijëra nënpunës civilë, të cilëve rroga u është shkurtuar mjaft dhe tani do të përballen përsëri me shkurtime.
 
Mosha e daljes në pension pritet të ngrihet 65-67, vetëm dy vjet pas një rritjeje të mëparshme.
 
Paketa e kursimit është projektuar për të zhbllokuar marrjen e 31.5 miliard euro kredi, pjesë e paketës masive të shpëtimit të Greqisë nga troika e kreditorëve - BE, FMN dhe Banka Qendrore Evropiane.
 
Athina ka nevojë për të holla për të paguar pagat dhe pensionet shtetërore, rikapitalizuar bankat greke të goditura nga një rollover e borxhit shtetëror dhe të paguajë mbi 6 milion euro borxhe ndaj kontraktuesit private.
 
Por edhe ky raund i fundit i masave shtrënguese mund të mos jetë i mjaftueshëm për të shpëtuar Greqinë dhe funksionimin e reformave.
 
Shkurtimet kanë shkaktuar zemërim në rritje në ekonomitë e tjera që luftojnë në krahun jugor të Eurozonë-s
 
Mbi 100.000 njerëz protestuan në Portugali në fillim të këtij muaji, dhe të martën më shumë se 60 njerëz u plagosën në përleshjet në Madrid pranë parlamentit.
 
Shefi i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Christine Lagarde kishte paralajmëruar të martën se vonesat në zbatimin e programit të shpëtimit të Greqisë, duke përfshirë privatizimet, kishin zgjeruar mungesë në financimin e vendit.
 
Por të martën zëvendës ministri i financave i Greqisë, Kristos Staikouras tha se bonot greke të mbajtura nga Banka Qendrore Evropiane mund të mbulojë dhe të kapërcejë hendekun e shkaktuar nga shkarjet në objektivat fiskale dhe shitjet e aseteve shtetërore.

KOMENTE