Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Greqia, viti 2013, viti i 6-të i recesionit
English

Greqia, viti 2013, viti i 6-të i recesionit

Është parashikuar se ekonomia e Greqisë do të shkurtohet për të gjashtin vit radhazi si ajo vazhdon të ndiejë efektet e masave shtrënguese.

Ekonomia do të tkurret me 3.8% vitin e ardhshëm, tha në një projekt-buxhet i paraqitur në parlament.

Greqia gjithashtu parashikon se ekonomia e saj do të tkurret me 6.5% këtë vit, më keq se një vlerësim i mëparshëm 4.8%.

Rreth 8bn euro vlerë e shkurtimeve janë propozuar për vitin 2013, që do të paguhen nga sekstori publik.

Shkurtimet janë të domosdoshme nëse Greqia dëshiron të marrë këstin e ardhshëm të fondeve nga FMN-ja. Në mars, kur Greqia u pajtua me bailout e saj të fundit me huadhënësit e tij, parashikoi se ekonomia do të tkurret me 4.8%.

"Konfirmimi i shkurtimeve do të shkaktonte zemërim, ku gati një në katër grekë janë tani të papunë, një rekord i lartë," tha Mark Lowen i BBC-së në Athinë.

Të tre partitë në qeveri arritën një marrëveshje "bazë" në paketën e kursimit për 2013-14 javën e fundit e cila u kundërshtua nga 50.000 protestues anti-shtrëngues që dolën në rrugët e Athinës.

Qeveria greke shpreson të jetë në gjendje të paraqesë një paketë përfundimtare të masave për takimin e ministrave të financave të eurozonës në 8 tetor.

Greqia mori një hua prej 110bn euro në vitin 2010 dhe 130bn euro në fillim të këtij viti.

Në muajt e fundit, ka shqetësime se Spanja dhe Italia mund të ketë nevojë për ndihmë, kështu që Greqia duhet të shkurtojë shpenzimet e mjaftueshme për të qëndruar në euro.

KOMENTE