English

FBI heton sulmin mbi konsullatën amerikane në Bengazi, Libi

FBI ka konfirmuar se agjentët e saj ishin në Bengazi, Libi, për të hetuar sulmin vdekjeprurës të muajit të kaluar në konsullatën amerikane atje.

Një zëdhënëse e byrosë thotë se ekipi shkoi në "të gjitha vendet përkatëse", në qytetin e Libisë në një ditë, por nuk specifikon se çfarë ata kishin gjetur.

Ambasadori amerikan në Libi, Christopher Stevens, dhe tre amerikanë të tjerë vdiqën në flakë, në 11 shtator.

Sekretari amerikan i mbrojtjes e ka quajtur atë një sulm terrorist.

Pentagoni ka konfirmuar se personeli ushtarak i SHBA-së kishte ofruar përkrahje për ekipin e FBI gjatë hetimit i cili filloi të mërkurën.

Zëdhënësi i George Pak tha se ai ishte "një çështje ditësh" në mes të kërkesës së FBI me autoritetet libiane për të hyrë në vendin e ngjarjes

Administrata e Presidentit Barak Obama është përballur me pyetje lidhur me sulmin mbi konsullatën amerikane në Libi, mes raporteve të përgatitjeve ushtarake për të synuar ato pas saj.

Duke folur në kushte anonimiteti, një komandant i një njësie rebele ishte tani nën kontrollin e ministrisë së mbrojtjes libiane tha agjencia e lajmeve AFP: "Rreth 20 amerikanë të veshur në veshje civile erdhën dhe ne ishim pyetur për të mbrojtur ata derisa ata të largohen nga Bengazi.

"Ata mbërritën në mëngjes herët dhe kanë punuar për tre orë në mbledhjen e dëshmive.

Prokurori i Përgjithshëm Erik Holder u tha gazetarëve të enjten se nuk duhet të supozohet se hetimi dhe "gjithçka që ne mund të bëjmë, ose kemi bërë" është i kufizuar vetëm në Bengazi.

"Unë jam i kënaqur me përparimin," tha zoti Holder.

Zyrtarët e zbatimit të ligjit kanë thënë se agjentët e FBI kishin qëndruar larg nga Bengazi për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Të martën, një komitet i Kongresit është pyetur nëse kërkesa për më shumë siguri në konsullatën Bengazit ishte refuzuar.

KOMENTE