Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Haxhinasto-Armitage: ecuria e deritanishme e projekteve të financuara nga Banka Botërore
English

Haxhinasto-Armitage: ecuria e deritanishme e projekteve të financuara nga Banka Botërore

Zv.Kryeministri dhe Ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, z. Edmond Haxhinasto, takoi sot Drejtoreshën Rajonale për Europën Juglindore të Bankës Botërore, znj. Jane Armitage, bashkë me ekipin e Bankës Botërore që prej disa ditësh janë në Tiranë për takime zyrtare.

Fokusi i diskutimit ishte kryesisht mbi zhvillimet dhe sfidat në sektorin energjetik, si dhe ecuria e deritanishme e projekteve të financuara nga Banka Botërore siç janë “Siguria e Digave”, Termocentrali i Vlorës, etj.

Z. Haxhinasto shprehu vullnetin e qeverisë shqiptare dhe, në mënyrë të veçantë, gatishmërinë e Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës për të bërë gjithçka që energjetika, si sektori më i prioritar i ekonomisë në vend, të ketë një ecuri pozitive dhe të përballojë me sukses sfidat aktuale.

Në këtë kontekst, Ministri z. Haxhinasto vlerësoi bashkëpunimin e frytshëm me Bankën Botërore, e cila ka mbështetur prej vitesh përmirësimin e klimës së biznesit dhe zhvillimin e vrullshëm të një sërë sektorëve të ekonomisë shqiptare.

Duke u ndalur në sektorin energjetik, z. Haxhinasto vlerësoi se është e nevojshme që performanca e operatorëve në tregun energjetik duhet rritur në nivelin e duhur, duke vënë theksin mbi problematikën që lidhet me performancën teknike dhe financiare të CEZ Shpërndarje, e cila ka pasoja financiare edhe në aktivitetin e operatorëve të tjerë, siç është KESH.

Nga ana e saj, znj. Armitage, duke vlerësuar gjithashtu bashkëpunimin e suksesshëm me qeverinë shqiptare, ndau të njëjtin mendim me z. Haxhinasto përsa i përket nevojës për t’ju përgjigjur sfidave që sektori energjetik po kalon, e sidomos arritjes së zgjidhjeve përsa i përket problematikës financiare mes operatorëve energjetikë në vend.

Në fund të takimit, të dy bashkëbiseduesit u angazhuan për një rol më aktiv të donatorëve në këtë sektor dhe në një kohë të shkurtër u ra dakort organizimi i një Konference donatorësh, nën kujdesin e METE-s, për të trajtuar objektivat e përbashkëta për permirësimin e sektorit energjetik në vend.

KOMENTE