Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rexhep Tajip Erdogan: Turqia s'ka ndërmend t'i hapë luftë Sirisë
English

Rexhep Tajip Erdogan: Turqia s'ka ndërmend t'i hapë luftë Sirisë

Kryeministri i Turqisë ka thënë dje pasdite se vendi i tij nuk ka ndërmend të fillojë luftë.

Rexhep Tajip Erdogan tha se autorizimi ishte thjesht parandalim, por ai paralajmëroi gjithashtu se vendimi i vendit të tij nuk duhet të testohet.

Parlamenti miratoi më herët veprime ushtarake në përgjigje ndaj bombardimeve vdekjeprurëse të Sirisë ndaj një qyteti turk.

Mijëra turq janë mbledhur për të protestuar kundër çdo luftë me Sirinë.

Parlamenti i Turqisë miratoi një projekt-ligj të enjten nga 320-129 trupa autorizuese për të nisur operacione ndërkufitare kundër Sirisë dhe greva kundër objektivave siriane për periudhën prej një viti.

Turqia u përgjigj duke granatuar objektivat brenda Sirisë - hera e parë që ai kishte bërë në trazirat 18-mujore siriane.

I dërguari i OKB-së për Sirinë tha se dy zyrtarët sirianë të ushtrisë u plagosën në bombardimet hakmarrëse.

KOMENTE