Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Merkel viziton Greqinë. Tension serioz në Athinë
English

Merkel viziton Greqinë. Tension serioz në Athinë

7.000 Policia greke janë në gatishmëri për vizitën e Angela Merkel në Athinë, ku udhëheqësja gjermane është fajësuar për shkurtimet në Athinë.

Greqia po përgatitet për greva, protesta dhe dhunë potenciale pasi kancelarja gjermane Angela Merkel do të mbërrijë në Athinë për të sinjalizuar mbështetjen e saj të fortë ende për një qeveri që përpiqet të zbatojë shkurtime të freskëta shtrënguese.

Merkel është kancelarja e parë gjermane për të vizituar Greqinë në dekada të tëra dhe është duke bërë udhëtimin e saj të parë që nga kriza e borxhit që filloi tre vjet më parë në Athinë.

Konsiderohet tepër simbolike, qëndrimi shtatë-orësh i Merkelit dhe që sinjalizon përpjekje nga huadhënësi më i fuqishëm i Evropës për të mbajtur kolegët e saj të varfër, dhe Greqinë brenda eurozonës.

Merkel gjithashtu ka një dëshirë të mëtejshme për të ndrequr marrëdhëniet me Kryeministrin Antonis Samaras, i cili ishte në mesin e kritikëve më të zëshëm në fillim të krizës.

"Gjasat janë të mëdha", tha George Pagoulatos, profesor i politikës evropiane dhe ekonomisë në Universitetin e Athinës. "Është një moment themelor për Evropën".

Më shumë se 7,000 oficerë policie, agjentë sekrete, snajpera dhe komando janë të vendosur në të gjithë kryeqytetin. Kjo është stërvitja më e madhe e sigurisë që prej kohës kur presidenti amerikan Bill Klinton vizitoi Athinën pas sanksionimit të udhëhequr nga NATO lidhur me bombardimet në Kosovë 13 vjet më parë.

Një stuhi e protestave janë planifikuar gjatë gjithë ditës. GSEE dhe ADEDY, sindikatat e punës ombrellë për punonjësit e sektorit privat dhe publik, kanë bërë thirrje për një grevë tre-orëshe në të gjithë zonën më të madhe të Athinës, në mesditë.

KOMENTE