English

Siria sfidon kryeministrin turk Rexhep Tajip Erdogan

Siria ka akuzuar Turqinë se ka gënjyer mbi pretendimin e saj se aeroplani sirian i detyruar të ulet në aeroportin e Ankarasë mbante në bord armë ruse për ministrinë e mbrojtjes.

Ministria e jashtme e Sirisë ka sfiduar Kryeministrin turk Rexhep Tajip Erdogan, e cila i ka bërë kërkesë, për të treguar publikisht se çfarë ai kishte konfiskuar realisht nga ai aeroplan.

Z. Erdogan tha se aeroplani u kap për shkak të dyshimeve se Rusia ishte duke shkelur embargon e armëve në Siri.

Rusia gjithashtu mohoi se avioni kishte ngarkesë të paligjshme në bord.

Ai tha se përgjimi nga avionët ushtarakë turq kishin vënë jetën e pasagjerëve - duke përfshirë edhe 17 shtetas rus - "në rrezik".

Tensionet midis Turqisë dhe Sirisë tashmë janë të larta, për shkak të vdekjes së pesë civilëve turq nga granatimet përtej kufirit javën e kaluar.

Turqia ka kthyer zjarrin, dhe të mërkurën komandanti i lartë ushtarak i tij paralajmëroi se Ankaraja do të përgjigjet me forcë më të madhe në qoftë se granatimet do të vazhdojnë.

KOMENTE