Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Lakhdar Brahimi, dërgohet nga OKB-ja për bisedimet e krizës Turqi-Siri
English

Lakhdar Brahimi, dërgohet nga OKB-ja për bisedimet e krizës Turqi-Siri

I dërguari për Lidhjen Arabe nga OKB-Arabe në Siri, Lakhdar Brahimi, ka pasur bisedime në Turqi lidhur me tensionet e rritura midis Ankarasë dhe Damaskut.

Z. Brahimi ka takuar Ministrin e Jashtëm Ahmet Davutoglu për të dëgjuar perspektivat e Turqisë mbi krizën.

Një korrespondent i BBC në Turqi thotë se nuk priten përparime apo ndonjë marrëveshje pozitive.

Qitjet ndër-kufitare sollën vrasjen e pesë civilëve turq nga granatimet siriane javën e kaluar.

Më parë, këtë javë, Turqia zbuloi një aeroplan Sirian që dyshohej se mbante armë ruse për të mbështetur luftën në Siri.

Siria ka hedhur poshtë kërkesën duke e quajtur një gënjeshtër, dhe sfidoi Turqinë duke i kërkuar të tregojë dëshmi.

Por brenda në Siri, ka pasur raporte se luftëtarët rebelë kanë shtënë poshtë një avion ushtarak sirian, jashtë Aleppos.

Videoja e postuar në internet tregoi mbeturinat nga djegia e tij që duket të jetë një avion, por akoma nuk është verifikuar zyrtarisht.

KOMENTE