English

Virusi vdekjeprurës që pritet të bëjë kërdinë në 5 vitet e ardhshme (VIDEO)

Simptomat shfaqen papritmas me një dhimbje koke, temperaturë të lartë, dhimbje të përbashkët, dhimbje të stomakut dhe të vjella.

Si sëmundja përparon, pacientët mund të zhvillojnë zona të mëdha të gjakderdhjes së pakontrolluar. Në të paktën 30 për qind të rasteve, Krime-Kongo ose Ethet hemorragjike virale është fatale.

Dhe kështu doli këtë muaj, kur një 38-vjeçar nga Glasgow, i cili kishte qenë në dasmën e vëllait të tij në Afganistan, u bë viktima e parë e Mbretërisë së Bashkuar e konfirmuar si i prekur nga sëmundja e rriqnave kur ai vdiq në të Spitalin Royal të Londrës, në repartin e infektimit nën rregulla të rrepta sigurie.
Kjo është një sëmundje e përhapur në kafshët shtëpiake dhe të egra në Afrikë dhe Azi - por ja që kjo ka kaluar pengesën dhe ka kapërcyer te njerëzit duke i infektuar me efekt vdekjeprurës.
Por vdekja e të riut që nuk mund të identifikohet për arsye konfidenciale nuk ishte i vetmi pasi kohët e fundit një virus i huaj kishte erdhur në këtë vend për herë të parë.
Muajin e kaluar, një 49-vjeçar hyri spitalin St Thomas 'Londër me ethe, kollë të rëndë dhe vështirësi në frymëmarrje.
Ai shfaqi të gjitha simptomat e virusit vdekjeprurës SARS që vrau gati 1,000 njerëz në vitin 2003 - por analizat e gjakut shpejt treguan se ky infeksion jashtëzakonisht virulent nuk ishte Sars. As ndonjë virus tjetër që njihet në shkencën mjekësore.
Më keq akoma, gulçues, pacienti kishte djersitje të shpejta, dështim të veshkave, një ndërlikim potencialisht vdekjeprurëse që kurrë nuk ishte parë më parë në një rast të tillë.
Personeli mjekësor e vendosi në karantinë pacientin e tyre tepër të sëmurë, dhe pyetjet e frikshme filluan të shtohen. Burri kishte ardhur kohët e fundit nga Katari, në Lindjen e Mesme. Çfarë ai kishte ngrënë apo kapur atje? Kishte infektuar tashmë dhe të tjerë apo jo?
Duke përdorur teknologjinë e fundit, të skanimit të gjeneve, shkencëtarët në Agjencisë për Mbrojtjen e Shëndetit kanë marrë pjesë nga mostrat e indeve të marra nga pacienti Katarit, i cili ishte i tëri i vdekur dhe mbahej në jetë nga aparatet elektronike.
Rezultatet ishin të jashtëzakonshme. Po, virusi ishte nga e njëjta familje njëjtën si SARS. Por modifikimi i tij është krejtësisht i ri. Kjo ka ardhur jo nga njerëzit, por nga kafshët. Të afërmit e ngushtë të tij janë lakuriqët e natës.
Hetuesit gjithashtu zbuluan se virusi ka vrarë dikë tashmë. Kërkimet e të dhënave globale mjekësore zbuluan të njëjtin virus misterioz që fshihet ne mostrat e marra nga një njeri 60-vjeçar i cili kishte vdekur në Arabinë Saudite në korrik.

Frika tashmë te ekspertët mjekësorë qëndron se përveç viruseve të ndryshme që janë në qarkullim, si ai i shpendëve, Sars, viruset që vijnë nga kafshët mund të bëjnë kërdinë në jetën njerëzore për shkak të aftësisë së tyre të habitshme.

Një virologjist kryesor britanik, profesor John Oxford në spitalin Queen Mary, Universiteti i Londrës, dhe një autoritet botëror në epidemi, paralajmëron se ne duhet të presim një pandemi me origjinë nga kafshët, që mund të godasë njerëzimin brenda pesë viteve të ardhshme, me efekte potencialisht kataklizmike në racës njerëzore.

Ai mund të vijë nga rrethinat moçalore të Afrikës apo Azisë i cili do të përhapet përmes një kafshe, pule apo derri.

Nëse ky virus i ri do të ndjekë modelin e pandemisë së 1918-1919, ai do të korrë mizorisht jetën e njerëzve të shëndetshëm por edhe të rinj.

Profesori i Oksfordit bazon parashikimin e tij mbi modelet historike.
Shekulli i kaluar ka dhënë siguri me precedentë shumë shqetësues. Për shembull, në 2003 shpërthimi globali SARS-it, sindromi i ashpër akut respirator që vrau rreth 1,000 njerëz, është transmetuar tek njerëzit nga macet CIVET aziatike në Kinë.

Në ditët e sotme, kërcënimi nga zoonoza të tilla është shumë më i madh se kurrë, në sajë të teknologjisë moderne dhe rritjes së popullsisë. Transporti tepër i madh dhe lëvizjet e njerëzve me anë të linjave ajrore mund të shpejtojë shpërthimet e zoonozave që po dalin vdekjeprurëse globale.

Pasi këto viruse udhëtare që s'kanë biletë të zbresin nga avioni, ata nuk kanë për të mësuar një gjuhë të re ose zakone të reja lokale.

Dhe gjithçka vjen nga njerëzimi që çdo ditë e më tepër është në lëvizje dhe zbulime të zonave dhe madje edhe xhunglave të reja në botë ku përballet me viruse të panjohura që jetojnë ate por nuk kanë patur mundësi të udhëtojnë dhe ato ashtu si njerëzit.
Arsyet e tilla çojnë Profesor Oxfordin, një autoritet botëror në epidemi, për të paralajmëruar se një pandemi e re globale e gripit që rrjedh nga kafshët është e pashmangshme. Dhe, thotë ai, ora po troket shpejt.
Paralajmërimi i Profesor Oksford është pak si i zymtë por dhe aq i sigurt: "Unë mendoj se është i pashmangshme që ne do të kemi një tjetër shpërthim të madh global të gripit", thotë ai. "Ne duhet të planifikojmë një zhvillim në 2017-2018".
Por a jemi të përgatitur për të përballuar në mënyrë adekuate?
Profesori i Oksfordit paralajmëron se vëzhgimi vigjilent është e vetmja përgjigje e vërtetë që kemi.

'Variacione të reja të gripit janë problem çdo ditë e më tepër dhe ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm për të qëndruar në krye të tyre ", thotë ai.

"Ne tani kemi proceset shkencore që na mundësojnë të shpejt për të identifikuar gjenomën e virusit pas një sëmundje të re, kështu që ne e dimë se me çfarë kemi të bëjmë, duke na ndihmuar se çfarë vaksinash dhe barnash duhet të krijojmë për t'u mbrojtur por dhe për ta luftuar atë."

Por profesori është i shqetësuar pasi politikanët tanë nuk janë duke e marrë këtë siguri të vdekjes mjaft seriozisht.
Shthurje e tillë mund të vijë me një kosto njerëzore në mënyrë të padëgjuar dhe tepër të lartë. Gara kundër sëmundjeve që sapo dalin nga kafshët, është ajo që ne mund të fitojmë në çdo kohë.
Një virus pandemik ka nevojë të fitojë vetëm një herë dhe kjo mund të jetë fundi i njerëzimit.
1428

KOMENTE