Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kreativiteti ndërthuret ngushtë me sëmundjen mendore
English

Kreativiteti ndërthuret ngushtë me sëmundjen mendore

Kreativiteti është shpesh pjesë e një sëmundje mendore, ku shkrimtarët janë veçanërisht të ndjeshëm, sipas një studimi prej më shumë se një milion njerëz.

Shkrimtarët kishin një rrezik më të lartë të ankthit dhe çrregullime bipolare, skizofreni, depresion unipolare dhe abuzimin e substancave, kanë gjetur studiuesit suedezë në Institutin Karolinska.

Ata ishin pothuajse dy herë më shumë se shance për të vrarë veten se pjesa tjetër e popullsisë së përgjithshme.

Valltarët dhe fotografët kishin gjithashtu më shumë gjasa që të kenë çrregullime bipolare.
Si një grup, ata që janë në profesione krijuese nuk kishin shumë të ngjarë të vuajnë nga çrregullime psikiatrike se sa njerëzit e tjerë.

Por ata kishin më shumë të ngjarë që të kenë anoreksi dhe në një farë mase, autizëm, raportojnë Kërkimet Psikiatrike.

Studiuesi Dr Simon Kyaga tha se gjetjet sugjeruan se çrregullimet duhet të shihn në një dritë të re dhe se disa tipare mund të jenë të dobishme ose të dëshirueshme.

Në mënyrë të ngjashme, mendimet e çrregulluara lidhur me skizofreninë mund të ndezin elemente të rëndësishme në origjinalitetin e një kryevepre.
Dr Kyaga ka thënë: "Nëse dikush ka mendimin se fenomene të caktuara të lidhura me sëmundjen e pacientit janë të dobishme, ajo hap rrugën për një qasje të re ndaj trajtimit.

"Në këtë rast, mjeku dhe pacienti duhet të vijnë në një marrëveshje mbi atë që është për t'u trajtuar, dhe me çfarë kosto.

Beth Murphy, kreu i informacionit në Mind, tha se tipari i një çrregullimi bipolar të personalitetit mund të jetë i dobishëm për ata që janë në profesionet krijuese, por ajo mund të jetë se njerëzit me çrregullim bipolar janë më të tërhequr në profesione ku ata mund të përdorin aftësitë e tyre krijuese.

"Ne e dimë se një në katër njerëz do të diagnostikohet me një problem të shëndetit mendor çdo vit dhe se këta individë do të vijnë nga një gamë me prejardhje të ndryshme, të profesioneve. Shqetësimi ynë kryesor është se ata marrin informacionin dhe mbështetjen që ata kanë nevojë dhe meritojnë."

KOMENTE