Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Merkel sheh ndryshim të të menduarit në Greqi
English

Merkel sheh "ndryshim të të menduarit"në Greqi

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të martën se ajo pa një "ndryshim" në qëndrimin e Greqisë ndaj reformës si ajo vlerësoi përpjekjet e dhimbshme të bëra në Athinë dhe Spanjë për të kapërcyer krizën e borxhit të eurozonës, njoftoi AFP.
Duke ju adresuar drejtuesëve të biznesit në një fjalim në Berlin, Merkel tha se eurozona ka "bërë një rrugë të gjatë dhe të lodhshme njëkohësisht" në tejkalimin e krizës tre-vjeçare, por paralajmëroi se "ne nuk jemi ende në fund."
"Ne kemi parë edhe Spanjën në angazhimin me të cilin qeveria spanjolle po punon në përmirësimin e aftësisë konkurruese të saj," tha ajo.
"Ju mund të thoni shumë për Greqinë, por një shumë e tmerrshme është bërë atje e ngadalshme ku ndoshta ne nuk e pëlqejmë, ndoshta jo me efikasitet si ne duam - por diçka ka ndryshuar në mënyrën e tyre të menduarit . "
Merkel bëri një udhëtim një-ditor në Greqi të martën e kaluar ku u ardhja e saj në Greqi u shënua me protesta të dhunshme kundër masave shtrënguese të ashpra të imponuara.
Ajo ka theksuar shpesh se ajo dëshiron që vendi të mbetet në eurozonë, por insiston se Athina duhet të kryejë reformat që ka nënshkruar, në qoftë se ajo dëshiron të vazhdojë të marrë të holla shpëtimi.
Spanja ka prezantuar një traget të reformave ekonomike, përfshirë një tronditje të ligjeve të punës si dhe duke bërë bankat të forcojnë bilancet e tyre, mes spekullimeve se Madridi shumë shpejt do të jetë i detyruar në një plan të plotë sovran.
Duke shprehur optimizëm mbi rrugën përpara, Merkel paralajmëroi gjithashtu se nuk kishte zgjidhje të shpejtë për problemet që kanë fushuar në shumë kombe të eurozonës.
"Kriza eurozona erdhi gjatë disa viteve dhe kështu që nuk do të zgjidhet me një masë, me një valë si me shkop magjik, por ajo do të marrë vite afat-gjatë të punës sistematike," tha ajo.

Ajo u bëri thirrje vendeve të tjera për të rritur nivelin e tyre të konkurrencës, duke thënë se Gjermania nuk mund ta ulië konkurrencën e vet për të akomoduar të tjerët.

Merkel tha se tema e konkurrencës do të jetë një "çështje thelbësore" në një takim të udhëheqësve të BE-së të enjten dhe të premten në Bruksel.
Ajo gjithashtu bëri thirrje për një "treg të vetëm evropian të punës", duke sugjeruar se duhet të bëhet më i lehtë për të papunët në pjesën jugore të Evropës për të mbushur boshllëqet e punësimit në Gjermani.

KOMENTE