Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Obama vs Romney. Tërësisht ndryshe nga debati i parë
English

Obama vs Romney. Tërësisht ndryshe nga debati i parë

Presidenti amerikan Barak Obama ka goditur "fort" Republikanin Mitt Romney, gjatë një takimi 90-minutësh ballë për ballë në një debat parazgjedhor.

Z. Obama - i perceptuar gjerësisht se kishte humbur takimin e tyre të parë - doli dje plot gjallëri në Nju Jork duke folur për ekonominë, taksat dhe politikën e jashtme.

Por ish-guvernatori i Massachusetts akuzoi zotin Obama se premtimeve e thyera të tij ishin një rekord i dështimit të tij.

Palët do të takohen për një debat përfundimtar parazgjedhor në Florida më 22 tetor.

Në sallën në Hofstra University në Long Island, të dy burrat flisnin lirshëm duke i hedhur frazat njëri tjetrit dhe duke ndërprerë herë pas here njëri-tjetri si dhe ata iu përgjigjën pyetjeve nga një audience ku 80 votues ishin të pavendosur.

Moderatori, Crowley Candy i CNN, shpesh iu desh të ndërhynte për të mbajtur rendin në mes të rivalëve.

Të dy kampet publikuan reklama të reja. Reklama nga zoti Obama përfshinte përkrahësit që shprehnin besimin në politikat e tij ekonomike. Reklamat e zotit Romney kishin pjesë të shkëputura nga debati i parë presidencial.

Zyrtarët e fushatës së zotit Obama nuk pranuan të jepnin detaje se si përgatitjet e presidentit kanë ndryshuar nga ato të debatit të mëparshëm, për të cilin zoti Obama tha se kishte qënë një natë jo fort e mirë.
Fushatat po përqendrohen në shtete të rendësishme si Ohio. Asnjë republikan në histori nuk ka fituar presidencën pa fituar Ohio-n. Anketat tregojnë se zoti Obama kryeson në atë shtet.

Si debati përparonte, të dy kandidatët bënë debate të përsëritura dhe të pasionuara për klasën e mesme amerikane.

Z. Obama tha se ai kishte prerë taksat për familjet e klasës së mesme dhe bizneset e vogla gjatë katër viteve të fundit.

Por ai tha se nëse Amerika ishte serioze në lidhje me reduktimin e defiçitit, ç të pasurit duhet të paguajnë pak më shumë.

"Guvernatori Romney dhe aleatët e tij në Kongres kanë mbajtur peng 98% sepse ata duan prishjen e taksave për 2%," tha zoti Obama.

Në përgjigjen e tij përfundimtar ai u përgjigj me një pohim nga Z. Romney se republikanët do të përfaqësojnë "100% amerikanët", duke sjellë për publikun vërejtjet e regjistruar fshehurazi të Z. Romney-së në një mbledhje fondesh maj.

KOMENTE