English

Vdes aktorja e famshme e filmave porno Sylvia Kystel

Sylvia Kystel, ylli i filmave porno të viteve 1970 si filmi Emmanuelle, ka vdekur nga kanceri në moshën 60 vjeçare.

Aktorja me origjinë hollandeze vdiq në gjumë natën e kaluar pas një beteje dhjetë-vjeçare me sëmundjen, tha agjenti i saj.
Ajo kohët e fundit kishte dalë nga spitali në Amsterdam pas pësimit të një dështimi masiv, të zemrës në korrik.

Kristel ka luajtur në 5 filma erotikë midis 1974 dhe 1993, kryesisht në linjën e butë erotike për kinemanë e zakonshme.
Ndërsa ajo ka dhe 40 filma të tjerë ku ka luajtur në serinë e lagësht nudo, si dhe triumfoi në dramën me rolin si Mata Hari.

Kristel - një duhanpirëse e rëndë që nga mosha 11 vjeçare, - u trajtua për kancer të mushkërive dhjetë vjet më parë, por arriti të bëjë një rikthim të pjesshëm.

Ajo jetoi në Los Anxhelos me dashurinë e saj Ian McShane në vitin 1980, por çifti ndahet pas katër viteve dhe ajo shkoi në Shën Tropez në rivierën franceze.
Kristel përshkroi marrëdhëniet me MekShane në autobiografinë e saj si "të tmerrshme", duke shtuar: ". Ishte mendjemprehtë dhe simpatik, por ne ishim shumë të ngjashëm"
Ajo kishte një djalë Arthur, me autorin belg Hugo Claus.

KOMENTE