Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Fidel Kastro, shfaqet në publik pas thashethemeve se ai ka vdekur
English

Fidel Kastro, shfaqet në publik pas thashethemeve se ai ka vdekur

Fidel Kastro, lider revolucionar i Kubës u shfaq në publik për herë të parë në këta muaj duke hedhur poshtë thashethemet e vazhdueshme se ai ishte i sëmurë rëndë.
Stafi i një super hoteli në kryeqytetin Havanë, tha se zoti Castro ishte takuar nga një politikan i Venezuelës të shtunën.

Ish-Zëvendës-presidenti Venezuelian Elias Jaua konfirmoi se ai kishte pasur një takim pesë-orësh me Z. Kastro, i cili është 86.
Spekulimet për shëndetin e z Kastro ka qenë konstante që kur vëllai i tij Raul mori përsipër presidencën në vitin 2006.

Z. Jaua u tha gazetarëve të mbledhur në Hotel Nacional në Havanë se Fidel Castro ishte "shumë i mirë, shumë i kthjellët".
Politikani venezuelian, i cili shërbeu si zëvendës-president deri në zgjedhjet e këtij muaji, tregoi gjithashtu një fotografi të takimit.

Imazhet e fundit të z Kastros në publik ishin nga muaji mars, kur ish-lideri kuban shkurtimisht u takua me Papa Benediktin gjatë vizitës së Papa ndaj ishullit komunist.

Mungesa e gjatë z Kastros nga skena publike kishte nxitur thashetheme në faqet e mediave sociale që shëndeti i tij ishte përkeqësuar, ose ai dhe mund të ketë vdekur.

Por zoti Jaua tha se ish-lideri kuban ishte në formë të mirë.
"Ne biseduam për rreth pesë orë, historinë e bujqësisë, politikës ndërkombëtare dhe ai ishte shumë i lumtur dhe energjik".

KOMENTE