Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Liban. Funerali i shefit të sigurisë shoqërohet me përleshje
English

Liban. Funerali i shefit të sigurisë shoqërohet me përleshje

Përleshjet kanë shpërthyer jashtë zyrave qeveritare në kryeqytetin Bejrut të Libanit pasi mijëra ndoqën funeralin e shefit të sigurisë Wissam al-Hassan i cili u vra nga një makinë bombë të premten.

Një grup i protestuesve u përpoqën të sulmonin selinë, pas një thirrje të re për kryeministrin Najib Mikati i cili duhet të japë dorëheqjen. Policia qëlloi të shtëna paralajmëruese dhe gaz lotsjellës.

Sulmi i së premtes vrau gjithashtu një nga truprojat e zotit Hassan dhe një grua pranë.

Shifrat e opozitës kanë fajësuar Sirinë fqinje për sulmin.

Ballafaqimi jashtë zyrës së kryeministrit zgjati për disa minuta.
Dy ish-kryeministra - Saad Hariri dhe Fouad Siniora ndërhynë për të nxitur përkrahësit e tyre të qëndrojnë të qetë.

Bashkësitë fetare të Libanit janë të ndara mes atyre, një që mbështet qeverinë siriane duke përfshirë shumë shiitë shumë dhe ato kryesisht nga komuniteti sunit që mbështesin rebelët.

Një aleat i ngushtë i qeverisë siriane e dënoi bombardimet.

Ministri sirian i informacionit Omran al-Zoubi e quajti atë një "akt terrorist frikacak,". Ai tha se incidentet e tilla ishin "të pajustifikueshme kudo që ndodhin".

Trupat siriane u tërhoqën nga Libani në vitin 2005 pas 29 vitesh, në prag të vrasjes së ish kryeministrit Rafik Hariri.

KOMENTE