Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
14 vjeçarja pakistaneze bashkohet me lot në sy me familjen e saj
English

14 vjeçarja pakistaneze bashkohet me lot në sy me familjen e saj

Babai i vajzës Pakistaneze që u qëllua në kokë nga talebanët për të mbrojtur arsimin e vajzave tha të premten se ajo do të "ringjallet" për të ndjekur ëndrrat e saj pas trajtimit në spital.

Malala Yousufzai, 15, u dërgua nga Pakistani për në Britani për trajtim specialist pas sulmit në 9 tetor, i cili u dënua gjerësisht nga e gjithë bota.

Babai Ziauddin Yousufzai dhe anëtarët e tjerë të familjes mbërritën në Britani të enjten për të ndihmuar rimëkëmbjen e saj.

"Ata donin të vrisnin atë. Por ajo ra përkohësisht. Ajo do të rritet përsëri. Ajo do të qëndrojë përsëri," u tha ai gazetarëve, me zërin e tij që i dridhej.

Malala është bërë një simbol i fuqishëm i rezistencës ndaj përpjekjeve kundër Talibanëve që u mohojnë grave arsimim.

"Kur ajo ra, Pakistani u ndal ... kjo është një pikë kthese", tha babai i saj. "(Në) Pakistan për herë të parë ... të gjitha partitë politike, qeveria, fëmijët, pleqtë, ishin duke qarë dhe duke iu lutur Perëndisë."

Talebanët kanë thënë se e kanë sulmuar atë, sepse ajo foli kundër grupit dhe vlerësoi Presidentin amerikan Barak Obama.

Një nxënëse e gëzuar që dëshiron të bëhet një politikane, Malala Yousufzai filloi të fliste kundër talebanëve pakistanezë, kur ajo ishte 11, në kohën kur qeveria kishte efektivisht kontrollin e Luginës Swat nga militantët.

Ajo ka qenë në gjendje kritike pasi persona të armatosur e qëlluan atë në kokë dhe qafë si ajo e la shkollën në Suat, në veriperëndim të Islamabadit.

Ajo mund të jetë në rrezik të mëtejshëm në qoftë se ajo do të kthehet në Pakistan, ku kryengritësit talebanë kanë lëshuar kërcënime me vdekje kundër saj dhe familjes së sa pasi ajo u qëllua.

"Kjo është një mrekulli për ne", tha babai i saj. "Ajo ishte në një gjendje shumë të keqe ... Ajo është duke u përmirësuar me shpejtësi inkurajuese."

Mjekët britanikë thonë Malala ka çdo mundësi për të bërë një rikthim të mirë në njësinë e spitalit të veçantë, ekspert në trajtimin e rasteve të traumave komplekse. Ai ka trajtuar qindra ushtarëve të plagosur në Afganistan.

Dave Rosser, drejtor mjekësor i spitalit, tha se ajo do të jetë mjaft e fortë për të udhëtuar prapa në Pakistan pas disa muajsh, por ajo ishte e paqartë nëse familja do të donte këtë gjë.

Babai i Malala tha ai dhe familja e tij qau kur ata ishin ribashkuar në fund me të të enjten.

"Unë e dua atë dhe natyrisht natën e kaluar kur u takuam atje kishim lot në sytë tanë " tha ai, duke shtuar se Malala i kishte kërkuar atij për të sjellë tekstet shkollore nga Pakistani kështu që ajo të mund të studiojë.

"Ajo më tha në telefon, ju lutem të më sillni librat e mi të klasës së 9 dhe unë do të përpiqem për provimin tim," tha ai.

"Ne jemi shumë të lumtur ... Unë lutem për të."

KOMENTE