Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Greqia arreston gazetarin. Zbuloi 'Lagarde List'
English

Greqia arreston gazetarin. Zbuloi 'Lagarde List'

Një gazetar grek është arrestuar pas botimit të një liste me emrat e 2.000 grekëve të cilët mbajnë llogari me bankën HSBC në Zvicër.

Kostas Vaxevanis ka qenë i akuzuar përshkelje të privatësisë.

Z. Vaxevanis thotë se lista që ai botoi është e njëjta me atë që Christine Lagarde, atëherë ministre e financave franceze i kishte dhënë homologut të saj grek.

Disa prej atyre të quajtur, grekë të shquar, janë të dyshuar për përdorimin e llogarive për evazion fiskal.

Lista u zbulua fillimisht nga një punonjës HSBC dhe pastaj u dorëzua nga Znj Lagarde tek autoritetet greke dy vjet më parë, sipas agjencisë së lajmeve AFP.

Që atëherë, qeveritë e njëpasnjëshme greke kanë qenë të akuzuara dhe përpiqenshin për të mbuluar atë.

"Në vend që të arrestojnë ministrat që i shmangen taksave ata janë duke u përpjekur për të arrestuar të vërtetën dhe lirinë e shtypit", tha zoti Vaxevanis.

Ai të hënën do të dalë në gjykatë për t'ju përgjigjur akuzave pas botimit të emrave në revistën Hot Doc.

"Prokurori lëshoi ​​një urdhër për arrestimin e Vaxevanis, sepse ai botoi një listë me emrave pa leje të veçantë dhe ka shkelur ligjin mbi të dhënat personale," tha një zyrtar i policisë për Reuters.

"Nuk ka asnjë dëshmi se personat apo kompanitë e përfshira në këtë listë kanë shkelur ligjin. Nuk ka asnjë dëshmi se ata shkelën ligjin për evazion fiskal apo pastrim parash".

Emrat në listënthuhet se përfshijnë politikanë, biznesmenë dhe të tjerë, duke shkaktuar zemërimin midis grekëve të zakonshëm si ata janë goditur nga masat shtrënguese thotë Mark Lowen i BBC-së në Athinë.

Çështja ka rindezur pretendimet se evazioni fiskal është shumë i përhapur në Greqi, dhe se autoritetet ende nuk janë serioze në lidhje me trajtimin e tij, shton korrespondenti ynë.

KOMENTE