Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Banka zvicerane UBS, mbyll 10 000 vende pune
English

Banka zvicerane UBS, mbyll 10 000 vende pune

Banka zvicerane UBS ka njoftuar se ka mbyllur gati 10,000 vende pune në mbarë botën si ajo pati një rënie të theksuar të aktiviteteve të saj investuese.

Kjo situatë do të zgjasë rreth 3 vjet. UBS ka humbur 42 bn dollarë gjatë krizës financiare dhe duhet ketë një garanci nga autoritetet zvicerane.

Shkurtimet synojnë shpëtimin e 3.4bn frangave zvicerane.

Shefi ekzekutiv i UBS-së, Sergio Ermotti tha: "Ky vendim ka qenë i vështirë, veçanërisht në një biznes të tillë si yni që ka të bëjë me të gjithë popullin.

"Disa reduktime do të rezultojnë nga vetë natyra e punës që mund të përballohet me staf më pak, por ne do të marrim të gjitha masat që mundemi për të zbutur efektin e përgjithshëm."

KOMENTE