Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Fernando Vidal, gazetari bolivian digjet i gjallë në transmetim
English

Fernando Vidal, gazetari bolivian digjet i gjallë në transmetim

Një gazetar i radios Boliviane është sulmuar ndërsa ai ishte duke kryer një shfaqje-radio në qytetin jugor të Yacuiba.

Personeli i Radio Popular thanë se katër njerëz të maskuar hynë në studio, dhe kanë derdhur benzinë ​​mbi prezantuesin Fernando Vidal duke e vendosur atë të ulur.

Z. Vidal, 78 vjeç, dhe një tjetër anëtar i stafit janë në spital duke u trajtuar për djegiet.

Të afërmit than se zoti Vidal ishte duke raportuar mbi kontrabandën në zonën kufitare, kur sulmi ndodhi.

Z. Vidal pësoi djegie në fytyrë, krahë dhe gjoks, sipas dhëndrit të tij Esteban Farfan. Gjatë sulmit që plagosur dhe tekniku në studio Karen Anza.

Disa dëshmitarë thanë se sulmuesit kishin hedhur edhe kokteje molotov.

Z. Farfan ka thënë se vjerri i tij ka qenë një kritik i ashpër i qeverisë provinciale dhe kishte shprehur kritikën e tij edhe në radio.

Ai tha se sulmi ishte kryer për shkaqe politike por policia ende nuk ka komentuar mbi motivet e mundshme.

Tre persona janë arrestuar me dyshimin për pjesëmarrje në sulm.

Yacuiba është vetëm tre kilometra (më pak se dy milje) nga kufiri Argjentinës.

Z. Vidal kishte denoncuar një rritje të kontrabandës, veçanërisht të gazit të lëngshëm të naftës.

KOMENTE