Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Hillary Clinton, sekretarja amerikane vijon turin në Ballkan. Nesër pritet të mbërrijë në Tiranë
English

Hillary Clinton, sekretarja amerikane vijon turin në Ballkan. Nesër pritet të mbërrijë në Tiranë

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton mbërriti në Bosnje ditën e hënë ku do të zhvillojë një turne në pesë-vende të Ballkanit, me synimin e nxitjes për integrim më të madh të rajonit të paqëndrueshme në BE dhe NATO.

Clinton, sot së bashku me shefen për politikën e jashtme në Bashkimin Evropian, Katherine Ashton, do të takohen me anëtarët e presidencës së Bosnjes për të diskutuar edhe mbi çështjet e buxhetit, qeverisjes dhe privatizimit të pronës shtetërore. Ajo pritet ti bëjë thirrje Bosnje të përshpejtojë reformat në vend.

Mesazhi nga Sekretarja Klinton dhe Përfaqësuesja e Lartë Ashton do të jetë se ... ne do të dëshironim të shohim (Bosnjën) një anëtare të Bashkimit Evropian / NATO, por ne duhet të zbatojmë me të vërtetë reformat e nevojshme," tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit, duke kërkuar që të mbetet anonim.

Përmes ndërmjetësimit të SHBA-së, në marrëveshjen e Dejtonit për paqe 1995, Bosnja përbëhet nga dy gjysma të pavarura - Republika Srpska e serbëve dhe Federata Muslimano-Kroate. Secila nga dy gjysmat, të cilat janë të lidhura me institucione të dobëta qendrore, ka qeverinë e vet.
Përçarje etnike në Bosnjë, është më e thellë se kurrë me serbët që hedhin poshtë çdo nxitje të institucioneve qendrore, duke paralajmëruar se subjekti i tyre duhet të negociojë veçmas në hyrjen në BE.
Sarajeva mbetet prapa fqinjëve të saj në rrugën për në BE. Bosnja është i vetmi vend i Ballkanit që ka ende për të aplikuar për anëtarësim në BE, të cilën ndoshta do ta bëjë deri në fund të këtij viti.
Ministri i Jashtëm i Bosnjes Zllatko Lagumxhija tha se vizita e Klintonit ishte një "mesazh i fortë që tregon se SHBA është në këmbë nga Bosnja dhe dëshiron suksesin e saj si një shtet dhe si shoqëri.
"Ne mbështetemi në marrjen e mbështetjes për anëtarësimin në BE dhe NATO, por edhe një thirrje të qartë për të gjithë aktorët politikë në Bosnje se procesi i reformave nuk ka alternativë dhe se si duhet të përshpejtohet", tha Lagumxhija AFP.
Të martën, sekretarja Clinton dhe baronesha Ashton do të udhëtojnë për në kryeqytetin e Serbisë, Beograd, dhe më pas do të udhëtojnë drejt Prishtinës.
Zyrtarët e BE-së i kanë bërë thirrje Beogradit që të normalizojë marrëdhëniet me Kosovën, të cilat kanë qenë të paqëndrueshme që kur shqiptarët e Kosovës shpallën pavarësinë nga Serbia. Shtetet e Bashkuara dhe shumë vende të tjera e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, por pakica serbe e vendit, dhe vetë Serbia, refuzojnë ligjshmërinë e qeverisë së Kosovës.
Në kryeqytetin e Kroacisë, Zagreb, sekretarja Klinton do të përshëndesë anëtarësimin e Kroacisë në Bashkimin Evropian vitin e ardhshëm.
Nga Zagrebi sekretarja Klinton do të vizitojë Tiranën për të marrë pjesë në 100 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë.

KOMENTE