Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Homoseksuali dhuron spermën, dhe tani duhet të paguajë për fëmijët e lindur
English

Homoseksuali dhuron spermën, dhe tani duhet të paguajë për fëmijët e lindur

Mark Langridge nuk donte fëmijë, por mikeshat e tij lezbike, donin kështu që ai ra dakord për t'i dhuruar spermën e tij. - kështu që ai ra dakord për të dhuruar spermën e tij.
Tani "akti i mirësisë" është kthyer në në makth i vërtetë pas 13 vjetësh, pasi ai mori një letër duke kërkuar pagesa për fëmijët.

Z. Langridge nuk ka folur me familjen ose gratë që ai i ndihmoi të kishin fëmijë.
Ai nuk u emërua në certifikatat e lindjes së dy fëmijëve, dhe nuk ka luajtur asnjë rol në edukimin e tyre - por Agjencia e Mbështetje së fëmijëve, këmbëngul se ai ka për të paguar 30 euro në javë për t'i mbështetur ata, ndërsa ai thotë se nuk mund të përballojë pagesat.
47-vjeçari me profesion llogaritar nga Essex ka qenë në një marrëdhënie me partnerin e tij Shaun Keeble, 37, për 17 vjet.

"Unë dhe Shaun donim të kishim fëmijët tanë, kështu që menduam se dhurimi i spermës do të ishte një gjë e mirë." shprehet ai. Por muajt e fundit kanë qenë një makth i plotë.
Z. dhe Z. Langridge Keeble u takua me gratë në një klub nate për homoseksuale në Southend në vitin 1997, dhe u bënë miq të mirë.
Kur një nga gratë zbuloi se ajo ishte e dëshpëruar për të pasur fëmijë, Z. Langridge ra dakord për ta ndihmuar.

Pas lindjes së fëmijës së parë që ishte vajzë,në fund të vitit 1998, z Langridge u pyet për të dhuruar sërish - dhe ai pranoi kështu që erdhi në jetë dhe vajza e dytë në vitin 2000.
Ndërsa fëmijët rriteshin, Z. Langridge mbeti në kontakt me nënën, dhe pa vajzat në ngjarjet shoqërore.
Ai tha se ishte i befasuar kur u prezantua si babai i tyre dhe më vonë i këshilloi fëmijët t'i kërkojnë nënës së tyre, për të shpjeguar faktet e lindjes së tyre.

Pak vite më vonë çifti i lezbikeve u nda dhe nëna biologjike mbeti me dy vajzat ndërsa tjetra u bashkua me familjen e saj, e cila nuk jep mbështetje financiare për fëmijët por i sheh vajzat vetëm në fundjavë.

Ai theksoi se ai siguroi se çifti kishte fonde për të rritur fëmijët para se ai të dhuronte spermën e tij.
CSA (Agjencia e Mbështetje së fëmijëve) tha se nëse zoti Langridge do të kishte përdorur një qendër zyrtare që merret me donacionet e spermës ai nuk do të duhet të paguante mbështetjen e fëmijës - por marrëveshjet joformale nuk janë të mbuluara me ligj. Z. Langridge argumenton se rregullat duhet të ndryshohen.
E vetmja mënyrë që ai mund të protestojë kundër vendimit të CSA është duke marrë rastin e tij për një rishikim gjyqësor, i cili mund të kushtojë rreth 70 mijë euro.
Mbrëmë nëna e fëmijëve tha: "gjithçka është në proçes diskutimi dhe gjykimi në këtë moment dhe unë nuk dua të komentoj".

KOMENTE