Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Stuhia Sandy shkakton katastrofë të madhe në SHBA-në lindore
English

Stuhia Sandy shkakton katastrofë të madhe në SHBA-në lindore

"Super-stuhi" Sandy ka përfshirë Bregdetin Lindor të SHBA me erë të fortë uragani, duke sjellë përmbytje, ndërprerje energjie dhemendohet se 13 persona kanë vdekur.

Sandy ka shkaktuar një rritje rekord të detit në qytetin e Nju Jorkut, ka patur përmbytje të metrove dhe tuneleve rrugore dhe zhytje e Manhattan në errësirë​​.

Presidenti Obama e ka shpallur një "fatkeqësi të madhe" në shtetin e Nju Jorkut, thotë AFP.

Vlerësohet se 50 milionë njerëz mund të jenë prekur nga stuhia, dhe deri në 1 milion janë urdhëruar të evakuohen nga shtëpitë.

Të paktën pesë milionë njerëz përreth disa shteteve janë pa energji elektrike.

Shtrirja e plotë e dëmit nuk mund të njihet deri në agim.

Gjatë javës së kaluar Sandy ka vrarë dhjetëra njerëz si ajo kaloi dhe krijoi një rrugë shkatërrimi nëpër Karaibe.

Transporti publik është ndalur në disa qytete lindore të SHBA, dhe mijëra fluturime janë anulluar.

Më shumë se 200 pacientë janë evakuuar nga spitali Tisch në Universitetin e Nju Jorkut, pas shpërthimit të një gjeneratori.
Zjarri ka shkatërruar rreth 50 shtëpi në New York City dhe Zonat e Queens.
Ndërtesa më e vjetër bërthamore e Amerikës Oyster Creek në New Jersey është vënë në alarm për shkak të ujit në rritje, njofton Komisioni Rregullator Bërthamor.
New York Stock Exchange do të qëndrojnë e mbyllur të martën - duke bërë që për herë të parë ajo të mbyllet për dy ditë resht, për shkak të motit që nga viti 1888.

Të dy kandidatët për president, Obama dhe republikani Mitt Romney kanë anulluar fushatat e tyre.

Stuhia shkarkoi afër Atlantic City në New Jersey rreth orës 20:00 sipas kohës lokale (mesnatë GMT),me një shpejtësi (129km /h).

Pjesa më e madhe Atlantik City është nën ujë, dhe 30.000 banorë janë evakuuar.

KOMENTE