Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Neil Heywood, u vra në Kinë pasi u konsiderua spiun
English

Neil Heywood, u vra në Kinë pasi u konsiderua spiun

Biznesmeni britanik që u vra në Kinë kishte ofruar informacion për shërbimin e fshehtë britanik, pretendon gazeta Wall Street.

Neil Heywood kishte komunikuar me një oficer të lartë MI6 rreth politikanit Bo Xilai,një vit para se ai të vdiste, tha gazeta.

Sekretari i Jashtëm britanik William Hague ka thënë në prill se z Heywood nuk ishte një punonjës i qeverisë "në asnjë lloj kapaciteti".

Ky rast përbën skandalin më të madh politk për Kinën në disa dekada.

Vdekja e z.Heywood në nëntor të 2011, rrëzoi zotin Bo, ish-shefi i Partisë Komuniste të Chongqing dhe një aviator i lartë.

Gruaja e zotit Bo, Gu Kailai, u burgos në gusht për vrasjen e Z. Heywood në një hotel Chongqing. Ish-shefi i tij i policisë, Wang Lijun, ka qenë gjithashtu i burgosur në lidhje me skandalin.

Z. Bo vetë u përjashtua nga parlamenti në shtator, duke i hequr atij dhe imunitetin dhe hapjen e rrugës për hetimin penal. Ai është akuzuar për shpërdorim të pushtetit, marrje ryshfeti dhe shkelje e disiplinës partiake, thonë mediat shtetërore kineze dhe pritet të shkojë në gjyq në të ardhmen.

KOMENTE