Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vladimir Putin, shkarkon ministrin e mbrojtjes
English

Vladimir Putin, shkarkon ministrin e mbrojtjes

Presidenti rus Vladimir Putin ka shkarkuar nga detyra ministrin e mbrojtjes së vendit, pasi ministria u kapur në një skandal korrupsioni.

Anatoli Serdjukov është zëvendësuar me një ish-ministër të Emergjencave dhe aleat besnik ndaj zotit Putin, Sergei Shoigu,.

Agjensia e lartë hetimore e Rusisë është duke hetuar shitjen e aseteve të ministrisë me çmime nën vlerën e tregut.

Z. Putin tha se ai shkarkoi zotin Serdjukov për të krijuar kushtet për "një hetim objektiv".

Muajin e kaluar, hetuesit rusë bastisën zyrat e një kontraktori të kontrolluar nga shteti ushtarak dhe filloi hetimin e kompanisë me dyshimin se ai kishte shitur asete të firmave tregtare në një humbje prej rreth 100 milion dollarë.

Marrëdhënia Z. Serdjukov me një ish ushtarak të lartë burokrat, gjithashtu është duke u parë si pjesë e hetimit.

Steve Rosenberg i BBC-së, në Moskë, thotë se në gjashtë vitet që zoti Serdjukov kishte qenë ministër i mbrojtjes, ishte përpjekur për të reformuar forcat e e vjetëruara të armatosura të Rusisë duke shkurtuar shpenzimet e personelit si dhe duke nxitur efektshmërinë.

Por korrespondenti shton se ai kishte bërë armiq gjatë rrugës,që kur dhe vjerri i tij, Viktor Zubkov u largua si ish-zëvendës kryeministër.

KOMENTE