Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Jinping Xi, 59 vjeç, gati si njeriu më i fuqishëm i Kinës
English

Jinping Xi, 59 vjeç, gati si njeriu më i fuqishëm i Kinës

Jinping Xi, 59 vjeç, është gati të bëhet njeriu më i fuqishëm i Kinës, udhëheqësi i vajosur i Partisë Komuniste që prej një dekade.

Transfertat e fshehta të pushtetit të Kinës kanë ushqyer gjithmonë tensionin dhe pasigurinë. Por tani që Kina është ekonomia e dytë më e madhe në botë dhe një superfuqi në bërjen, e udhëheqësve lider, udhëheqja e re ka rëndësi të madhe.

Kina gjithashtu përballet me sfida të mëdha. Disa analistë besojnë se modeli i saj i zhvillimit ekonomik, i cili ka shpërndarë një rritje tërrezikshme mjedisore dhe sociale, por me kosto të madhe, tani është e paqëndrueshme. Problemi është nëse një parti-shtet nuk mund të përballet me interesat e veta dhe të japë reformat e nevojshme.

Unë mendoj se është shumë e vështirë ", thotë Mao Yushi, një ekonomist i sinqertë." Njerëzit nuk kanë të drejtë të kontrollojnë abuzimet e qeverisë e të pushtetit. Edhe informacioni nuk është transparent, ne dimë aq pak për rrethin e lidershipit të brendshëm. "

Udhëheqësit e tanishëm të Kinës, nën Presidentin Hu Jintao, kanë qenë në pushtet që nga viti 2002 dhe janë "brezi i katërt" që sundon pasi Partia Komuniste erdhi në pushtet në vitin 1949.

Ata duhet të japin dorëheqjen për shkak se pala insiston kufijtë e moshave të për drejtuesit e saj. Shtatë nga nëntë anëtarë në të gjithë komitetin e Byrosë Politike janë shumë të vjetër për të qëndruar në detyrë.

Z. XI, i cili tashmë është në detyrë, do të jetë në thelbin e brezit të pestë dhe gradualisht do të marrë kompetencat e Presidentit Hu-së dhe tituj.

Në shikim të parë ajo është një trashëgimi tërheqëse. Gjatë dekadës së Z. Hu-së në pushtet, ekonomia e Kinës ka mesatarisht rritje vjetore prej 10% dhe ulje të varfërisë mjaft ndjeshëm.

Por rritja ka nxjerrë probleme të tjera. Ekonomia është bërë shumë e varur nga qeveria që udhëheq kompanitë investuese dhe shtetërore. Organizatat si Banka Botërore thonë se qeveria duhettë lejojë tani sektorin privat të lulëzojë.

Hendeku mes të pasurve dhe të varfërve është i shndritshëm, 150 milionë njerëz që jetojnë në 1 dollar në ditë. Dhe megjithëse qeveria ka zgjeruar sigurimet shëndetësore dhe pensionet në miliona, ajo përballet me sfida të mëdha në të ardhmen, sepse popullsia e Kinës po plaket shpejt.

Kritikët argumentojnë se kujdesi natyror i Z. Hu, ndaloi trajtimin e këtyre çështjeve, duke theksuar stabilitetin në vend.

Ndërsa njerëzit janë të lirë të shprehin mendimet e tyre tani, në bloget private, por Partia Komuniste kontrollon akoma çdo punë të rëndësishme. Ajo gjithashtu shpenzon shumë në sigurinë e brendshme se mbrojtjes kombëtare, duke sugjeruar se ka frikë popullin e vet.

KOMENTE