English

Kreu i CIA-s David Petraeus, jep dorëheqjen

Shkak është bërë një mardhënie jashtë martesore, që ka detyruar gjenerali David Petraeus për të dhënë dorëheqjen nga posti i drejtorit të CIA-s.

Ai i ka dërguar letër presidentit Obama ku pasditen e së premtes shkruan:
"Një sjellje e tillë është e papranueshme, për një burrë dhe udhëheqës i një organizate të tillë si kjo e jona"

Zoti Petraeus ishte një gjeneral me katër yje kur u bë kreu i zbulimit amerikan vitin e kaluar pas një karriere të gjatë në ushtrinë amerikane.

Ai ishte kryekomandanti i forcës ndërkombëtare në Irak dhe u bë kryekomandant i forcave amerikane në Afganistan në vitin 2010.

Ndërkohë Presidenti Obama ka pranuar dorëheqjen dhe pritet të bëjë deklaratë zyrtare.

Ndërsa Kryetari i Komitetit të Senatit për Zbulimin, tha NBC News se gabimi personal i Petraeus nuk duhet të çojë në largimin e tij.
"Unë do të kundërshtoj për të," tha Feinstein. "Unë dëshiroj që ai të vazhdojë. Ai ishte i mirë, ai e donte punën dhe ai kishte një komandë të çështjeve të inteligjencës të pakalueshme. "

KOMENTE