Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Jinping Xi, konfirmohet udhëheqësi i ri i Kinës
English

Jinping Xi, konfirmohet udhëheqësi i ri i Kinës

Jinping Xi është konfirmuar si njeriu që do të udhëheqë Kinën për dekadën e ardhshme.

Z. Xi ka udhëhequr Komitetin e ri të Byrosë Politike të Përhershëm mbi skenë në Sallën e Madhe të Popullit në Pekin, duke sinjalizuar lartësinë e tij në krye të Partisë Komuniste të Kinës, e cila është në pushtet.

Partia ballafaqohet me sfida të mëdha, por do të punojë për të përmbushur atë që ai pretednon "historinë dhe njerëzit", tha ai.
Reformatorët e komitetit të ri shihen si politikisht konservator.

Xi Jinping zëvendëson Hu Jintao, ku nën administrimin e tij Kina ka parë një rritje të jashtëzakonshme gjatë kësaj dekade.
Veprim shënon kalimin zyrtar të pushtetit nga një brez tek tjetri.

KOMENTE